Pravila vitkih Japanaca: Koje navike mogu pomoći za gubitak kilograma bez dijete

Da li ste se ikada zapitali kako Japanke mogu da jedu raznovrsnu hranu, da se ne bave intenzivnim vežbanjem, a da i dalje izgledaju vitko? Da li je konzumiranje ribe, povrća i fermentisane hrane razlog za impresivnu statistiku o zdravlju i dugovečnosti Japana?

Gubitak težine može biti težak i neprijatan proces, tako da nije tajna da postoji mnogo saveta i uputstava dostupnih na internetu. Međutim, neke od najefikasnijih strategija za gubitak težine mogu se naći u tradicionalnim kulturama širom sveta. Japanska kultura je posebno poznata po svom naglasku na svežu, zdravu hranu, fizičku aktivnost kao deo svakodnevnog života i prakse svesnosti. Ovi saveti nisu efikasni samo za gubitak težine, već i promovišu opšte zdravlje i blagostanje. City Magazine donosi pet saveta iz japanske kulture koji vam mogu pomoći da postignete svoje ciljeve gubitka težine i održite zdrav način života.

Pet japanskih zapovesti

Da bi smršali, mnogi ljudi pokušavaju sve. Međutim, Japanci veruju da je dovoljno usvojiti samo pet saveta o ishrani iz Japana da biste izgubili devet kilograma za godinu dana, bez dijeta i intenzivnog sporta. Prema mišljenju stručnjaka, striktno poštovanje ovih pet zapovesti osiguralo bi da se oslobodite viška kilograma na zdrav i trajan način.

Čini se da su Japanci bezvremeni. Često možete sresti 30-godišnju Japanku koja izgleda kao tinejdžerka. Dakle, koja je tajna njihove ishrane i načina života? To je najverovatnije zasnovano na njihovim navikama u ishrani.

Šta je tradicionalna japanska dijeta?

Tradicionalna japanska ishrana je pretežno sveža i neprerađena, sa vrlo malo rafinisanih sastojaka i šećera. U stvari, nije mnogo različita od tradicionalne kineske ishrane, jer osnovna hrana uključuje pirinač, kuvano i kiselo povrće, ribu i meso. Međutim, pošto je Japan zapravo grupa ostrva, njegovi stanovnici konzumiraju mnogo više ribe u poređenju sa drugim azijskim zemljama. Takođe uživaju u sirovoj ribi u suši i sašimiju, kao i u dosta kisele, fermentisane i dimljene hrane.

Koje dobre japanske navike možete usvojiti da biste smršali?

Nemojte se iznenaditi: ovo su opšti saveti i saveti o ishrani. Za Japance, gubitak težine je deo globalnije celine koja nije ograničena na hranu.

Prvi savet

Uživajte u toploj kupki 20 do 30 minuta i potopite polovinu tela u toplu vodu na 20 do 30 minuta svakog dana. Ovaj trik možda nije najodrživiji, ali Japanci to rade u prirodnim toplim izvorima, što je u njihovom slučaju veoma ekološki prihvatljivo. Za ubrzanje metabolizma preporučuje se kupanje u vodi od 37 do 41 stepen i znojenje od pet do 10 minuta. Osim što utiče na figuru, kupka u toploj vodi veoma dobro utiče na zdravlje kože, pomaže u održavanju zdravlja bubrega, a može i da smanji nadimanje.

Drugi savet

Umesto pirinča i testenina koristite konjac. To je višegodišnja biljka koja raste u Aziji i može se naći u obliku pirinča ili testenine. Sastoji se od tri odsto vlakana i 97 odsto vode, zbog čega je izuzetno niskokaloričan sastojak. Konjac je poznat kao dragocena pomoć u borbi protiv povećane telesne težine i holesterola. Konjac takođe ima sposobnost da nabubri u stomaku, što ga čini veoma efikasnim sredstvom za suzbijanje apetita i sprečava želju za hranom.

Treći savet

Preterano žvaćite hranu. Dokazano je da poruka o sitosti stiže do mozga nakon 30 minuta žvakanja. Rezultat: kada jedete prebrzo, i dalje osećate glad. Rešenje? Usporite tempo. Zbog toga bi bilo preporučljivo svaki zalogaj žvakati 30 puta pre gutanja. Ovo bi takođe omogućilo bolji početak procesa varenja, jer bi sva konzumirana hrana bila potpuno kuvana. Takođe omogućava pljuvački i njenim enzimima da počnu bolje da razgrađuju hranu. Da, 30 puta je mnogo. Ali ništa vas ne sprečava da počnete sa 15, pa 20 i na kraju 30. Obroci mogu biti malo duži!

U Japanu poznaju koncept „hara hachi bu“, što znači jesti dok se ne napuniš 80 odsto. Ova praksa je zasnovana na ideji da je potrebno vreme da mozak oseti da je stomak pun, tako da možete izbeći prejedanje ako jedete polako i prestanete pre nego što osetite da ste potpuno siti. Ovaj pristup može biti koristan alat u gubitku težine jer vas podstiče da slušate signale vašeg tela o gladi i sitosti i izbegavate bespotrebne grickalice.

Četvrti savet

Započnite sve obroke povrćem. Uradite više stvari ovim potezom. Pre svega na ovaj način izbegavamo povećanje šećera u krvi, a varenje je mnogo lakše i prijatnije. Kao bonus, napuniće vam stomak i izbeći ćete da se punite drugom, bogatijom i masnijom hranom. Na taj način ćete jesti bolje, zdravije i u razumnim količinama, a da ne morate mnogo da menjate ishranu. Ponekad jedna porcija povrća može biti dovoljna da vas u potpunosti zadovolji. Naročito ako žvaćete svaki zalogaj 30 puta.

Peti savet

Oslanjaju se na sveže sastojke. U moderno vreme možemo se osloniti na upakovanu i konzerviranu hranu, kao i na prerađenu hranu i brzu hranu. Japanci, međutim, više vole da nastave sa dobrim prehrambenim navikama koje su imali njihovi preci.

Japanci obično jedu hranu koja je sezonska. Na primer, više vole da jedu sezonsku ribu, a ne ribu u konzervi. Važni su im sveži sastojci i sezonalnost.

Kao što vidimo, Japanci tradicionalno jedu ribu, meso, supe i tople napitke tokom zimske sezone. U letnjoj sezoni, međutim, jedu drugu hranu kao što su morski plodovi, hladni ramen, hladna supa i salate.

Tradicionalna japanska kultura nudi obilje znanja i praksi koje mogu biti korisne za gubitak težine i opšte zdravlje. Usvajanjem navika kao što je ishrana do 80 odsto pune hrane, fokusiranje na hranu bogatu hranljivim materijama, uključivanje fizičke aktivnosti u vaš svakodnevni život i vežbanje pažnje i zahvalnosti, možete kreirati zdrav način života koji podržava vaše ciljeve gubitka težine. Zapamtite da je gubitak težine putovanje, a male, dosledne promene mogu dovesti do značajnog napretka i trajnih rezultata tokom vremena.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Search
Close this search box.