Novopečenim roditeljima zima i hladno vreme mogu da budu izvor velikih briga, jer se mnogi se roditelji brinu kako da osiguraju da njihovoj bebi bude prijatno i toplo dok su napolju.
Za zimski period postoje određena pravila, isto kao i za letnji. Međutim, ako je beba mlađa od 6 meseci onda će joj biti potrebno više zaštite, jer je odnos njihove telesne površine u odnosu na težinu veći, pa ne mogu da drhte da bi stvorili toplinu. Zato je važno da znate na koji način treba pravilno da obučete bebu ako izlazite napolje u izuzetno hladnim danima.
Odeća za šetnju
Već uveliko je poznato da je za hladne dane mnogo delotvornije da se obuče i nekoliko slojeva odeće. Praktična su i topla zimska odelca punjena perjem ili imitacijom perja, a bebi uz to, svakako treba da se stavi kapa, čak i ako je napolju samo prohladno.
Ruke treba da budu zaštićene rukavicama, stopala čarapicama i čizmicama, a vrat šalom. Ako duva jak vetar, šal možete da obmotate oko lica ili da zaštitite lice platnenom maskom, ali pri tome pazite da bebi ne pokrijete nos i tako otežate disanje.
Temperatura vazduha u prostoriji je važna
Tokom hladnih dana temperaturu u dečijoj sobi najbolje je da se održava između 20 i 22 stepena, a za tokom hladnih noći između 16 i 18 stepeni.
Ako temperatura u zatvorenom prostoru bude viša od navedenih vrednosti, tada suv i pregrejan vazduh može da ošteti sluznicu nosa i učini je osetljivom na mikroorganizme koji uzrokuju prehladu.
Pregrejan vazduh može da isuši bebinu kožu i da prouzrokuje svrab, a pre nego što bebu stavite na spavanje, krevetac možete da ugrejete termoforom ili grejačem.
Dete pokrijte slojevito kako bi mu bilo prijatno i toplo, a ako dete redovno odbacuje pokrivače, stavite ga u džak za spavanje – ovo je posebno praktično za bebe i decu mlađu od godinu dana.
Kako da znate da li je beba pravilno obučena?
Dodirom bebinih ruku, bedara ili zadnje strane vrata lako ćete da ustanovite da li joj je prijatno. Ako su ti delovi tela hladni ili je dete nemirno, verovatno mu je hladno, pa ga obucite ili pokrijte pokrivačem.
Ako je koža topla i oznojena, ili je kosica vlažna, ili beba ubrzano diše ili je nemirna – verovatno je pretoplo obučena, pa skinite par slojeva odeće.Važno je da znate da toplinu bebe nije moguće ustanoviti samo po njenim ručicama ili nožicama, jer su one većinom hladnije od ostatka tela, budući da beba još nema potpuno razvijen cirkulacijski sistem.
Osim toga, ako je beba nekoliko puta kinula, to ne mora da znači da joj je hladno, a isto važi i za štucanje, koje je vrlo česta pojava kod beba i u većini slučajeva nema veze s osećajem hladnoće.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.