Prateći program manifestacije leto na Trgu galerija 2025.

NOVI SAD – U okviru manifestacije Leto na Trgu galerija 2025, u četvrtak, 10. jula u 21.00 sat u vrtu GMS i SZPB biće održano predavanje Zlatno doba španskog slikarstva: El Greko, Dijego Velaskez i Fransisko Goja, a publiku će sa ova tri španska umetnika upoznati muzejski edukatori Milica Milošević i msr Goran Vujkov.

U okviru pratećeg programa izložbe Ateljei umetnika, u petak, 11. jula u 19.00 sati biće održano predavanje istoričarke umetnosti i arhitekture dr Vladane Putnik Prica pod nazivom U domu umetnika: o arhitekturi ateljea u međuratnom Beogradu.

Tokom vikenda, 12. i 13. jula u 13.00 i 17.00 sati biće održana kustoska vođenja kroz izložbu Sport u umetnosti. Umetnost sporta, a publiku će sa izložbom upoznati kustosi Milica Milošević i msr Nikola Ivanović.

Predavanje
Zlatni vek španskog slikarstva: El Greko, Dijego Velaskez, Fransisko Goja
Milica Milošević, filološkinja i msr Goran Vujkov, filozof
Četvrtak, 10. jul u 21.00 sat
Vrt GMS i SZPB

Manifestacija Leto na Trgu galerija 2025. donosi još jednu sezonu kulturnog bogatstva, inspiracije i susreta sa umetnošću, ovoga puta pod tematskim okriljem „Vrelo umetničko leto“. U fokusu ovogodišnjeg programa su kulture Španije i Južne Amerike – prostori snažne emocije, bogate istorije i raskošnog umetničkog izraza.

Vrhunac slikarstva u Španiji često se naziva „špansko zlatno doba“ koje obuhvata period od sredine 16. do sredine 17. veka. Ovaj period obeležili su slikari El Greko i Dijego Velaskez, a ovom dvojcu najpoznatijih umetnika kasnije se pridružuje još jedan značajni slikar Fransisko Goja. Muzejski edukatori Milica Milošević i msr Goran Vujkov publiku će upoznati sa životima i stvaralaštvom trojice umetnika, i predstaviće razvoj španskog slikarstva u periodu od manirizma do romantizma.

Prateći program izložbe
ATELjEI UMETNIKA

Predavanje
U domu umetnika: o arhitekturi ateljea u međuratnom Beogradu
dr Vladana Putnik Prica, istoričarka umetnosti i arhitekture
petak, 11. jul u 19.00 sati

Pod uticajem evropske umetničke prakse, u Beogradu su se posle Prvog svetskog rata podizale porodične kuće umetnika sa namenski projektovanim ateljeima. U dogovoru sa umetnicima, arhitekte su projekte koncipirali tako da budu što funkcionalniji i prijatniji za život i rad. Mnoge porodične kuće s ateljeima se svrstavaju u avangardna i inovatnivna rešenja, poput kuće s ateljeom vajara Petra Palavičinija ili Lojza Dolinara.

Kroz priču o različitim pristupima i saradnji umetnika i arhitekata, upoznaćete se sa kompleksnim i stilski raznolikim ateljeima koji su nastali u međuratnom Beogradu, čineći neka od ključnih mesta gde se odvijao umetnički život grada.

Prateći program izložbe
SPORT U UMETNOSTI. UMETNOST SPORTA

Galerija Matice srpske, Trg galerija 1, Novi Sad

Kustoska vođenja kroz izložbu
Milica Milošević i msr Nikola Ivanović, kustosi
subota i nedelja, 12. i 13. jul, u 13.00 i 17.00 sati

Redovna kustoska vođenja ovog vikenda, 12. i 13. jula u 13.00 i 17.00 sati biće posvećena temi sporta u umetnosti o kojoj će govoriti kustosi Milica Milošević i msr Nikola Ivanović.

Sport sa sobom nosi višeslojnu priču – o očuvanju zdravog tela i duha, podsticanja jedinstva, kako u igranju tako i u navijanju, pa i do priče o poštovanju sportaskih pravila i pravičnosti. Kako još možemo tumačiti sport i kako je on prikazan u umetnosti, saznajte na vođenjima u GMS.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još: