VOJVODINA – Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine u okviru svojih nadležnosti obezbeđuje redovnu kontrolu i sistematsko praćenje stanja životne sredine i negativnih uticaja na životnu sredinu (takozvani, monitoring).
Svrha praćenja je prikupljanje i davanje informacija građanima u cilju boljeg uvida u stanje kvaliteta pojedinih parametara životne sredine. Sekretarijat, u kontinuitetu, na teritoriji Vojvodine, sprovodi višegodišnji praćenja ambijentalnog vazduha (hemijski i biološki indikatori zagađenja), nepoljoprivrednog zemljišta i buke u životnoj sredini.
U cilju efikasnog upravljanja kvalitetom vazduha na teritoriji Vojvodine, Sekretarijat je uspostavio lokalnu mrežu mernih stanica za fiksna merenja kvaliteta ambijentalnog vazduha, u čijem sastavu je sedam automatskih stanica – Subotica, Zrenjanin, Sombor, Kikinda, Novi Sad-Šangaj, Deliblatska peščara, Obedska bara, kao i centralni sistem za prikupljanje i obradu podataka.
U periodu od 2016. godine, do danas, ulaganjima iz budžeta AP Vojvodine sistem je značajno unapređen i modernizovan mernom i infrastrukturnom opremom novije generacije, većim obuhvatom mernih parametara i repozicioniranjem postojećih mernih stanica, u cilju uspostavljanja optimalnog programa merenja.
Kako bi se građani što bolje i transparentnije informisali o kvalitetu vazduha koji udišu, predviđeno je da se obezbede svi preduslovi u skladu sa standardima EU.
Danas se u kontinuitetu prati više od 100 parametara (74 parametra hemijskog zagađenja i 35 meteo parametara), 24 sata dnevno, 365 dana u godini. Poseban akcenat je stavljen na praćenje koncentracije i sadržaja suspendovanih čestica, koje predstavljaju najveći problem kada je u pitanju kvalitet vazduha. U toku je premeštanje i dodatno opremanje dve automatske stanice (Novi Sad, Kikinda) čime će se obezbediti adekvatnije praćenje stanja u urbanim sredinama.
Pored hemijskih parametara zagađenja, na aeropalinološkim mernim stanicama, obezbeđenim putem EU projekta „Podrška životnoj sredini bez alergena“, sprovodi se praćenje alergogenog polena u pet gradova/opština na teritoriji Vojvodine – Sombor, Zrenjanin, Kikinda, S. Mitrovica, Vrbas, kao osnova za izradu kalendara polena i prognostičkih modela, a u cilju obaveštavanja građana.
Identifikuju se poleni 24 biljne vrste, u kontinuitetu tokom sezone polinacije, koja obuhvata periode cvetanja drveća, trava i korova.
U cilju pouzdanije ocene kvaliteta vazduha u Vojvodini, započete su i aktivnosti na modelovanju kvaliteta vazduha korišćenjem softverskog paketa SELMAGIS. Kao rezultat prve faze ovih aktivnosti u 2022.godini, generisane su mape zagađenja vazduha za Grad Novi Sad, dok će u narednom periodu modelovanje kvaliteta vazduha obuhvatiti i druga urbana područja na teritoriji Vojvodine – Zrenjanin, Subotica, Sremska Mitrovica…
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine finansira praćenje kvaliteta nepoljoprivrednog zemljišta na teritoriji Vojvodine koji je obuhvatio ugrožene i degradirane lokalitete (lokacije uz industrijska postrojenja, opštinske deponije, divlje deponije, zaštićena područja).
Praćenje kvaliteta zemljišta se realizuje u cilju utvrđivanja procene dugoročne akumulacije opasnih i štetnih materija, koje su posledica antropogenih uticaja. Od posebnog značaja za Sekretarijat je bilo i učešće na projektu „Unapređenje međusektorskog upravljanja zemljištem kroz smanjenje pritisaka na zemljište i planiranje korišćenja zemljišta“, koji je finansiran od strane Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) i u okviru kojeg je razvijen katastar kontaminiranih lokaliteta kroz prikupljanje informacija i podataka o stepenu zagađenja u industrijskim zonama. Ne manje važan doprinos ovog projekta, koji je realizovan u četvorogodišnjem periodu, (2015-2019. godine), bio je i u jačanju institucionalnih kapaciteta i razvoju mehanizama za integralno i održivo korišćenje zemljišta.
U kontinuitetu, od 2017., realizuje se monitoring buke u životnoj sredini, u aglomeracijama sa više od 100.000 stanovnika – Novi Sad, Subotica, Pančevo, na lokacijama, pre svega, ugroženim bukom od saobraćaja. U tom periodu, značajno je unapređen sistem praćenja, pre svega povećanom učestalošću merenja, kao i uvođenjem novih mernih mesta i mernih parametara u blizini senzitivnih receptora. Posebno treba istaći jačanje institucionalnih kapaciteta i kompetencija Sekretarijata u ovoj oblasti, u okviru partnerstva na realizaciji Erazmus+ projekta SENVIBE „Jačanje obrazovnih kapaciteta kroz izgradnju kompetencija i saradnje u oblasti inženjerstva buke i vibracija“, u periodu 2018-2022.godine, finansiranog od strane Evropske komisije. Kao predstavnik državnog sektora, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine je bio nosilac aktivnosti na uspostavljanju virtuelne platforme za saradnju akademskih i neakademskih institucija u oblasti buke i vibracija (No&Vib Hub).
Svi podaci i rezultati dobijeni praćenjem kvaliteta životne sredine se unose u informacioni sistem životne sredine u AP Vojvodini i čine osnovu za izradu godišnjih izveštaja o stanju životne sredine. Prikupljene informacije, podaci i rezultati su i deo Geoportala AP Vojvodine koji predstavlja važan segment Nacionalne infrastrukture geoprostornih podataka i platformu za njihovu efikasniju razmenu.
Rezultati monitoringa životne sredine služe za definisanje preporuka i mera koje treba sprovesti u cilju poboljšanja stanja životne sredine. Na taj način, praćenje životne sredine postaje važan faktor u planiranju politike zaštite životne sredine, kao i pokazatelj potrebe integrisanja principa i načela zaštite životne sredine u razvojne i strateške dokumente drugih sektorskih politika (industrija, saobraćaj, energetika…).
Takođe, ne manje važna, je njegova ključna uloga u praćenju trendova zagađenja, efikasnosti sprovođenja korektivnih mera zaštite, donošenju novih i izmeni postojećih propisa, kao i pravovremenom i adekvatnom informisanju javnosti.
Unapređivanjem praćenja životne sredine u Vojvodini, u cilju dobijanja pouzdanih podataka o kvalitetu životne sredine, dobiće se polazna osnova za izradu strateških i planskih dokumenata, kao i akcionih planova, čijom će se direktnom implementaciojom unaprediti stanje u ovoj oblasti.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.