Povrće zauzima sve veće površine na teritoriji opštine Knić

KNIĆ – Opština Knić je u povrtarstvu najpoznatija po proizvodnji kupusa, a porodica Milice Vitošević u selu Grivac već dvadeset godina bavi se gajenjem kupusa na skoro dva hektara.

Trenutno je takozvani zimski kupus, koji se koristi za kiseljenje, spreman za rasađivanje, ali se čekaju padavine kako bi se sušna zemlja natopila i bila lakša za samu sadnju.

– Trenutno imamo za rasađivanje negde hektar i 80 ari. Rasad kupusa je sada spreman za rasađivanje, ali vremenski uslovi trenutno ne dozvoljavaju da se rasadi pa sada čekamo da padne kiša kako bi mogli da počnemo sa rasađivanjem. Krajnji rezultat bude 100 tona, a bude nekada i više, ali nikada ne bude rod ispod 100 tona. 10 evro centi je bila cena do ove godine, e sada ove godina ništa ne znamo još uvek jer je znate i sami poskupelo sve gorivo, đubrivo, hemikalije, tako da videćemo već šta će biti, ali neće verovatno biti kao prošle godine, biće skuplje. Nekih 13 evro centi očekujemo jer su nam tako rekli da će verovatno plaćati. Sve je do količine jer mi imamo dosta veliku količinu kupusa i na tu veliku količinu opet nam nešto ostane, ako radi malo stvarno nema nikakvu računicu na tu cenu da radi – kaže za RTV Milica Vitošević.

Porodica Vitošević nema problema sa tržištem, imaju siguran otkup, a kako sama Milica kaže, i pored poskupljenja same proizvodnje površine pod kupusom neće se smanjivati na njihovom gazdinstvu.

Milica tvrdi i da je grad jedino čega se plaše.

Foto: unsplash

– Kupusu velika količina kiše ne šteti nešto posebno, jer kupus je poznat po tome da voli vodu i voli zalivanje, problem je kod njega kada su ovako sušna leta i kada nema vode, tako da se plašimo samo grada, mada mi osiguravamo svake godine kada rasadimo i to odmah uradimo za svaki slučaj. Mi imamo naš veliki bazen koji smo iskopali i navodnjavamo kupus odatle, imamo cevi i pumpu, sve je naše i što se nas tiče mi smo obezbeđeni. Mislim da smo jedini u ovom kraju koji imaju svoj bazen za navodnjavanje jer svi navodnjavaju sa reke Gruže i nastane obično problem kada su leta sušna jer manje vode ima – zaključuju Milica Vitošević.

Rukovodilac Kancelarije za poljoprivredu opštine Knić Nebojša Arsenijević ukazuje na trend povećanja poljoprivrednih površina pod povrćem poslednjih par godina.

– Razlog tome je što su poljoprivrednici shvatili da, s obzirom na malu prosečnu površinu poseda, a to je nekih 40 do 50 ari, mogu da se postignu bolji rezultati i finansijski efekti na tim površinama osavremenjavanjem. Uz rad opštine i stručnih službi pravimo i kontakte našim proizvođačima sa otkupnim stanicama, sa hladnjačarima tako da i na taj način imaju siguran plasman – objasnio je Arsenijević.

 

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.