Da bi se zadržala sva njegova svojstva, preporučuje se da celer kuvate, i to na pari. Celer je vrlo bogat vitaminima i mineralima, te se koristi za jačanje organizma. Koren celera posebno je bogat vitaminima K i C, a ovo povrće uglavnom se koristi kao začin ili prilog glavnom jelu.
Niskokaloričan je i ima jak, aromatičan miris.
Celer je odličan za probavu, poboljšava krvnu sliku, a preporučuje se i kao diuretik.
Pomaže i u borbi protiv celulita, kao i kod snižavanja lošeg holesterola i visokog krvnog pritiska.
Izvor: Youtubeprintscreen/ French Cooking AcademyCeler sadrži kumarin koji utiče na jačanje zidova krvnih sudova i smanjenje njihove propustljivosti i stvaranja otoka. Flavonoid kvercetin, koji se takođe nalazi u celeru, je značajan u borbi protiv upala i neurodegenerativnih bolesti.
Celer u sebi ima i flavonoid apigenin koji ima protivupalna, antivirusna i antibakterijska svojstva.
Kao užinu možete grickati i sirov celer, budući da je vrlo hrskav i osvežavajućeg ukusa.
Celerom možete začiniti sveže salate, mesna i jela od povrća, a od stabla celera možete pripremiti sok bogat vitaminima, ali se savetuje da ga pomešate sa drugim namirnicama (poput šargarepe ili jabuke), jer je ukus celera veoma intenzivan.
Izvor: ShutterstockNedavna istraživanja pokazala su i da biljni luteolin, kojim je takođe bogat celer, pomaže u borbi protiv Alchajmerove bolesti i drugih degenerativnih bolesti.
Ipak, trudnice i dojilje trebalo bi da ograniče upotrebu celera. Semenke celera sadrže sastojke koji uzrokuju kontrakcije materice i mogu izazvati pobačaj. Supstanca apiola koja se nalazi u stabljikama i listovima celera takođe izaziva kontrakcije materice i može izazvati krvarenje, pa se ne preporučuje jesti celer tokom menstruacije.
Osobe sa gastrointestinalnim bolestima ne bi trebalo da jedu nijedan deo ove biljke u sirovom obliku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.