NOVI SAD – Zaštita ličnih podataka jedno je od osnovnih ljudskih prava i prethodnih godina doneti su zakoni i dopune zakona koji uređuju tu oblast, međutim, prema oceni stručnjaka bezbednosna kultura u Srbiji je i dalje niska.
Razvoj digitalizacije doneo je sa sobom i brojne probleme kada je u pitanju zaštita podataka na internetu.
Opasnosti koje prete korisnicima interneta su brojne. Ocene stručnjaka su da građani Srbije ne vode dovoljno računa o zaštiti svojih podataka i da sa načinima zaštite nisu u potpunosti upoznati.
S druge strane neka istraživanja pokazuju da veliki broj stanovnika veruje da su upućeni u principe bezbednosne politike na internetu i zaštite ličnih podataka.
Tokom prethodnog meseca, Služba Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti primila je nešto više od 600 pritužbi, a više od 200 se odnosilo na zaštitu podataka o ličnosti.
Svojom novom kampanjom institucija Poverenika u saradnji sa Misijom OEBS-a u Srbiji poručuje građanima da čuvaju lične podatke.
Registar Nacionalnog Internet Domena Srbije jedan je od organizatora Srpkog forumu za upravljanje internetom, na kojem se između ostalog govorilo i o bezbednosti u sajber prostoru.
Istraživanje koje je ova organizacija nedavno sprovela o Bezbednosti korisnika interneta u Srbiji pokazuje da građani smatraju da su veoma upoznati sa različitim rizicima za bezbednost na internetu.
Na osnovu urađenog istraživanja o percepciji građana o zaštiti podataka o ličnosti koje je sprovela institucija Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti uočeno je da građani nisu u dovoljnoj meri upoznati sa ovim pravom.
Rad na Strategiji zaštite podataka o ličnosti koja bi trebalo da reguliše odnos razvoja digitalizacije i zaštite podataka ima velike pomake, a početak primene ovih normi planiran je do kraja ove godine.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.