SUBOTICA – U subotičkom Domu zdravlja poslednjih dana povećan je broj pregleda, zbog većeg broja respiratornih infekcija.
Prema rečima dr Ljiljane Milački, načelnice Službe za opštu medicinu, dnevno se u respiratornu ambulantu javi 60 do100 pacijenata sa simptomima povišene temperature i uglavnom respiratornim, a ređe gastrointestinalnim tegobama, a od toga je oko jedna trećina njih pozitivno na covid. Ostali slučajevi su izazvani drugim respiratornim i gastrointestinalnim virusima. Grip još nije dokazan ove sezone u našoj populaciji. Klinička slika kod pacijenata najčešće je blaga, leče se ambulantno i tegobe prolaze za par dana. Kako ističe dr Miljački, teži slučajevi su retki, a upućuju se na dalju dijagnostiku i lečenje u Oopštu Bolnicu Subotica.
Kada je reč o mlađoj populaciji i razlozima zbog kojih se deca javljaju u ambulante Službe za zdravstvenu zaštitu žena i dece u Domu zdravlja Subotica, dr Josipa Krajninger Parčetić, pedijatar rekla je da su dominantni simptomi zbog kojih se roditelji javljaju sa decom povišena ili visoka temperatura koja traje i više dana, kijavica, sekrecija iz nosa, glavobolje, gušobolje, kašalj i otežano disanje, što su ujedno i tipični simptomi svih respiratornih infekcija. “Imamo sporadično i decu sa gastrointestinalnim tegobama, ali za ovaj period su tipičniji oni izazvani virusima, što je takođe odlika kako kapljičnog, tako i povećanog indirektno – direktnog prenosa infekcije.U odnosu na indikacije i dalje testiramo decu na infekciju Covidom, ali se ne beleže neke značajnije promene u dinamici kretanja ovog, konkretnog virusa “ rekla je dr Krajninger Parčetić.
Kako je napomenula, važno je da roditelji u kućnim uslovima započnu sa simptomatskom terapijom, da snižavaju temperaturu, daju deci dosta tečnosti, što raznovrsniju ishranu bogatu viraminima, mineralima, da im obezbede dovoljno sna, redovito da provetravaju prostorije, u kojima dete boravi…
Ukoliko, pak, sve primenjene mere ne daju očekivani efekat, neophodno je dete odvesti lekaru.
“Bitno je pomenuti da frekvencija poseta uveliko zavisi od dana u nedelji, pa tako najviše pregleda beležimo početkom i krajem radne nedelje, ali ni vikendom i u noćnim dežustvima nismo pošteđeni, iako su dežurtsva namenjena za preglede dece sa hitnim stanjima, o kojima smo već puno puta govorili” kaže dr Josipa Krajninger Parčetić, uz molbu roditeljima da budu strpljivi. “Naša Služba radi pod maksimalnim raspoloživim kapacitetom ljudstva i pored velikih gužvi, svako dete je adekvatno pregledano i zbrinuto” rekla je.
Kao i uvek, napomenula je, sestre na šalerima vrše trijažu pacijenata, te je potrebno da roditelji na šalteru kažu sestrama, kada ih pitaju za razlog iz kojeg su se javili, kako bi sestre mogle da procene red hitnosti. “Ova praksa je normalna i svuda primenjiva, a naročito je bitno da se napomene da li je postojao kontakt Covid zaraženim licima ili ukoliko sumnjaju na potencijalnu infekciju Covidom, kako bi se pacijenti uputili u zasebnu čekaonicu, koja je izdovojena od ostale dece “ ističe dr Krajninger Parčetić. Ona je apelovala na roditelje da noćna i nedeljna dežurstva Službe koriste isključivo u hitnim situacijama a da je, ukoliko stanje deteta to nalaže, potrebno dete dovesti na pregled, odmah, bez odlaganja, u što kraćem roku.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.