VOJVODINA – Potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić otvorio je danas u Naučno-tehnološkim parku Novi Sad konferenciju pod nazivom „Razvoj digitalnih socijalnih inovacija i model izvrsnosti socijalnog preduzetništva“.
Učesnike konferencije pozdravili su i direktor NTP-a Nebojša Drakulić i šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini.
Konferencija, koju je organizovao Savet za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine, u saradnji sa Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad, ima za cilj podsticanje daljeg razvoja socijalnog preduzetništva u našoj pokrajini.
U prisustvu velikog broja istaknutih predstavnika privrede i nadležnih institucija u oblasti socijalnog preduzetništva, pokrajinskih institucija, Evropske komisije, banaka, međunarodnih organizacija i naučnoistraživačkih instituta, potpredsednik Ćurčić naglasio je značaj okupljanja oko današnje teme, što treba da doprinese stvaranju povoljnog ambijenta za privrednike koji posluju po principu socijalnog preduzetništva, kao i prepoznavanju inicijativa u tom domenu kojima treba pružiti sistemsku podršku i omogućiti njihov razvoj.
„Nakon niza godina, u februaru 2022. usvojen je Zakon o socijalnom preduzetništvu, a njegova primena počela je u decembru. Savet na čijem sam čelu bavi se tom oblašću i kao ključnu oblast upravo smo prepoznali značaj sektora socijalnog preduzetništva, čemu smo posvećeni od našeg osnivanja 2020. godine. U susret ovom zakonu organizovali smo niz obuka za predstavnike jedinica lokalne samouprave kako bismo ih upoznali sa propisima u toj oblasti. Upravo one igraju važnu ulogu u prepoznavanju i razvoju preduzetnika koji su socijalno senzibilisani i žele da se bave socijalnim preduzetništvom“, istakao je Ćurčić.
On je ukazao na to da je stvoren pravni okvir i da je sada najvažnije dalje snaženje socijalnog preduzetništva i svih aktera u toj oblasti. Ćurčić je naveo da Pokrajinska vlada u tom smislu pruža direktnu finansijsku pomoć preko konkursa Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam. Krajem prošle godine, iz pokrajinskog budžeta je usmereno oko šest miliona dinara upravo socijalnim preduzećima u Vojvodini.
„Socijalno preduzetništvo nije samo sticanje profita, već i rešavanje društvenih izazova kao što su zapošljavanje onih koji teže dolaze do posla i rešavanje ekoloških problema na održiv i preduzetnički način. Rešenje je u socijalnoj ekonomiji i senzibilnosti ljudi koji žele da doprinesu društvu“, poručio je Ćurčić i pritom ukazao i na neozabilazan značaj digitalnih socijalnih inovacija za unapređenje socijalne ekonomije, o čemu će na ovoj konferenciji takođe biti reči.
Direktor Naučno-tehnološkog parka Novi Sad Nebojša Drakulić podsetio je na to da je jedan od načelnih ciljeva socijalnog preduzetništva stvaranje povoljnog poslovnog okruženja i razvijanje svesti o značaju socijalne ekonomije.
„Naučno-tehnološki park Novi Sad je institucija koja kao inovativna zajednica i mesto odličnih ideja okuplja skoro 40 članica, među kojima su instituti, naučnoistraživačka razvojna odeljenja, kompanije i startapi, i zato predstavlja odlično mesto za sprovođenje misije socijalnog preduzetništva“, istakao je Drakulić i poželeo uspešan rad učesnicima panela.
Šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske unije u Srbiji Nikola Bertolini naglasio je značaj donošenja zakona u oblasti socijalnog preduzetništva u Srbiji, na šta se čekalo deset godina. Kako je istakao, Zakon ne samo da prepoznaje teže zapošljavanje, već i ekološke, zdravstvene i edukativne ciljeve usmerene na održivo poslovanje.
„Bila je potrebna decenija da Srbija dobije Zakon o socijalnom preduzetništvu, ali time ovaj posao nije završen. Potrebno je raditi na njegovoj primeni i merama, poput onih za podsticaj, kojima bi se preko javnih i donatorskih sredstava pomoglo socijalno preduzetništvo. Treba raditi i na razvojnim programima, uključivanju privatnog sektora, na digitalizaciji i povezivanju, dakle – treba izgraditi kapacitete kakvi postoje u Evropskoj uniji. Bitno je da se svi udruže u ovom poslu – od države, preko preduzetnika, privatnog sektora, lokalne samouprave i bankarskog sistema, pa do samih građana“, istakao je Bertolini.
Konferencija obuhvata dva panela – prvi je posvećen modelima izvrsnosti socijalnog preduzetništva, a drugi razvoju digitalnih socijalnih inovacija i modelima društveno odgovornog poslovanja.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.