KOVAČICA – U opštini Kovačica, gde žive pripadnici različitih nacionalnosti, više od dve decenije se obeležava Međunarodni dan maternjeg jezika.
Ove godine pripremljen je bogat program koji se sastojao od stručnog skupa u opštini Kovačica i drugog dela u kom je pripremljen tematski kulturno-umetnički program.
Ovogodišnji moto manifestacije je „Četiri niti jedan vez“ koji simbolički povezuje sve narode u jednu jedinstvenu sliku koju ima Evropa u malom, opština Kovačica.
I ove godine, opština Kovačica uspela je da dobije pokroviteljstvo Komsije za saradnju Srbije sa Uneskom.
Tema ovogodišnjeg dana maternjeg jezika na globalnom nivou usko je vezana za obrazovanje na maternjem jeziku i prepreke koje je u tehnološkom smislu trebalo prevazići kako bi obrazovanje bilo dostupno svima, a posebno manjinskim zajednicama, u uslovima pandemije.
Za ovu priliku potpredsednica Vlade Srbije Maja Gojković poslala je video poruku koja je emitovana tokom prvog dela programa. Ona je u video poruci podsetila da u Srbiji živi više od 30 etničkih zajednica.
“Postojanje raznovrsnih maternjih jezika na ovom prostoru ne samo da odslikava multijezičnost našeg društva, već daje i podsticaj da se razviju znanje i svest o bogatoj jezičkoj i kulturnoj tradiciji i afirmiše međusobna solidarnost brojnih zajednica. Kovačica je dobar primer za to”, rekla je Maja Gojković, ministarka kulture i informisanja i potpredsednica Vlade Srbije.
Prisutnima u opštini obratili su se predsednik opštine Jaroslav Hrubik, Pavel Babka, Galerija i Fondacija Babka, osnivač manifestacije, Goran Milašinović, predsednik Komisije Srbije za saradnju sa Uneskom, Prof. dr Isidora Bjelaković, stručni saradnik Odeljenja za književnost i jezik Matice srpske, Zuzana Čižik, Filološki fakultet, Katedra za slovakistiku, Valentin Mik, glavni i odgovorni urednik NIU Libertatea i Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO.
“Kod nas društvena inkluzija nacionalnih zajednica nije pitanje 21. veka. Mi ovde oduvek tako postojimo, ravnopravno, složno i solidarno, jer te vrednosti prevazilaze nivo jezičke komunikacije”, rekao je Jaroslav Hrubik, predsednik Opštine Kovačica.
U Kovačici su u službenoj upotrebi četiri jezika, srpski, slovački, rumunski i mađarski, a u Srbiji čak 11.
U drugom delu programa koji je bio organizovan u Domu kulture „3. oktobar“ u Kovačici obratili su se Marijana Meliš, pomoćnica predsednika opštine Kovačica, zamenica Nj.E. ambasadorke Rumunije, gospođa Anca Popu, Monika Podsklanová Šuhajdová C.D.A. i otpravnica poslova Ambasade Slovačke Republike u Srbiji, Branko Anđić, pisac, mgr. Hajnal Jenő, predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne zajednice, Daniel Magdu, predsednik Nacionalnog saveta Rumunske nacionalne manjine, Miroslav Tomaš, predsednik Izvršnog odbora Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine i Pavel Balaž ispred Matice slovačke.
O važnosti očuvanja maternjeg jezika, obrazovanju i čuvanju nacionalnog identiteta, govorili su i predstavnici nacionalnih saveta i ambasada.
“Jezik je okvir kroz koji doživljavamo svet oko sebe. Jezik je najsnažnije obeležje identiteta osobe i naroda. Jezik je kulturno dobro, koje treba negovati i čuvati”, kaže Monika Podsklanova Šuhajdova iz ambasade Slovačke.
Anka Popa iz ambasade Rumunije kaže da je lingvistička raznolikost sve više ugrožena uprkos benefitima globalizacije u današnjem vremenu.
„Bez konkretnih napora da se očuva ovaj način izražavanja, jedan ceo sistem razmišljanja i nacionalnog bogatstva može da nestane”, smatra Anka Popa.
U kulturno-umetničkom programu deca su pevala na četiri jezika i tako pokazala bogatstvo različitih narodnih tradicija.
UNESCO je 21. februar proglasio Međunarodnim danom maternjeg jezika 1999. godine, kao sećanje na studente koji su 1952. godine ubijeni u Daki, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični jezik. Danas se govori oko 6.000 jezika u svetu.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.