BEOGRAD – Konferencija “Partnerstvo za budućnost: Susret srpskih i kineskih privrednika”, u organizaciji poslovnog kluba “Stena” održana je danas u Beogradu. Tom prilikom, potpisan je Sporazum o saradnji sa kineskom privrednom komorom regije Guandong, koji su potpisali predsednik poslovnog kluba “Stena” Aleksandar Bursać i predsednica Kantonalne privredne komore regije Guandong za Srbiju, Atena.
Tokom konferencije, srpski i kineski preduzetnici prezentovali su nove infrastrukturne projekte i projekte iz oblasti energetike, vredne više stotina miliona evra. Konferencija je održana u saradnji sa Unijom poslodavaca Srbije i Asocijacijom kineskih privrednika, sa ciljem kontinuiranog jačanja tradicionalnog prijateljstva Kine i Srbije, te promovisanja poslovnih prilika i podsticanja bilateralne saradnje.
Predsednik i osnivač Biznis kluba ”Stena” Aleksandar Bursać rekao je na otvaranju konferencije da je ona rezultat posvećenosti na jačanju ekonomskih veza Srbije i Kine. Dodao je da današnja konferencija obuhvata teme poput građevinarsta, energetike i trgovine, ali i predstavljanje kineskih kompanija koji su akteri u ovim oblastima.
Ambasador Kube u Beogradu Lejd Ernest Rodrigez Hernandez naveo je da Kuba ima dobre trgovinske veze sa Kinom i Srbijom i podsetio da se ove godine na Kubi održava međunarodni sajam trgovine.
Ambasador Konga u Srbiji Džozep Kalala Mulamba istakao je partnerstvo Konga, Kine i Srbije. Predsednik izvršnog odbora Unije poslodavaca Srbije Andreja Brkić rekao je da je Srbija aktivno radila kako bi privukla strane investitore i dodao da je u tim procesima svoj doprinos imala i Unija poslodavaca Srbije.
Predstavio je podatke vezane za saradnju Kine i Srbije, podsetivši da je spoljnotrgovinska razmena dve zemlje iznosila 6,09 milijardi dolara. Naveo je da izvoz prehrambrenih proizvoda u Kinu predstavlja izvoznu šansu za Srbiju. Predstavnici kineskih kompanija predstavili su svoje firme i buduće projekte koje će sprovesti u Srbiji.
Pomoćnik generalnog direktora za Centralnu i Istočnu Evropu kompanije “Čajna konstrakšen separejšen” Žu Ciasioning predstavio je neke od projekta te kompanije, prvenstveno u visokogradnji. Pomoćnik direktora CSI ogranka za Srbiju Jan Vej predstavio je firmu “Šandong hajspid grup”, koja već više od 10 godina učestvuje na evropskom tržištu i koja, kako je rekao, želi da na ovim prostorima izgrade brend. Podsetio je da je ta firma gradila auto-put u Srbiji, kao i da trenutno rade brzu železnicu do Subotice.
Izvršni genrealni direktor za Evropu kompanije “Čajna sivil indžiniring konstrakšen korporejšen” Vej Ming predstavila je neke od projekata te kompanije. Potpredsednik prekomorske grupe Đangsu Žongan građevinske grupe Žao Ksiao Hu istakao je da ta kompanija posluje u više različitih grana privrede, uključujući metalurgiju i građevinu i naveo je da posluju na pet kontinenata.
Podsetio je da su u Srbiji radili u Zrenjaninu na projektu Linglong, u okviru koga će u drugoj fazi izgraditi dve hale. Ekskluzivni savetnik za Evropu ”Šanhaj elektrik grupe” Marijana Ćosić istakla je da je ovakva saradnja Srbije i Kine postoji zahvaljujući, kako je rekla, viziji i čelilnom prijateljstvu predsednika Kine i Srbije, Si Đinpinga i Aleksandra Vučića.
Navela je da kompanija koju predstavlja radi na projektima iz sfere pametne energije, kao i da promoviše ekološki održivi razvoj. Podsetila je da je njihov projekat gasna elektrana u TE-TO Pančevo, što je prva gasno-parna elektrana u Srbiji koja radi na prirodni gas.
Izvršni direktor Kineske energetske međunarodne grupe Pol Vang predstavio je neke od projekata te kompanije, prvenstveno u sferi solarne i energije vetra. Predsednica Kantonalne privredne komore regije Guandong u Srbiji, Atena rekla je da je konferencija prilika da se promoviše kvantuški poslovni duh u Srbiji i ukazala na to da je Guandong provincija sa najvećom privredom u Kini, čija proizvodnja i inovacije predvode privredu cele zemlje. Navela je da kada bi se ekonomija Guandonga merila sa državama u svetu, ta kineska provincija bi bila po niovu BDP-a 12. na svetu. Dodala je da je Guandong po izvozu tehnoloških proizvoda među vodećim privredama u svetu.
Podsetila na potpisivanje sporazuma o trgovini između Kine i Srbije prošle godine i navela da je to prvi takav sporazum potpisan između Kine i neke države centralne i jugoistočne Evrope, što je ocenila kao važnu praksu u širenju zone slobodne trgovine.
Dodala je da će za vreme održavanja EXPO-a 2027. Beograd postati centar svetske aktivnosti u inovacijama i da će izložba značiti za Srbiju ogroman priliv novca. Predstavljani su i projekti i mogućnosti investiranja u Srbiju, poput projekta kule Tempo tauer, Anđelković Parcele u Novom Sadu, Vinarije Probus, kompleksa Ist Gejt, Satelit Rizorts i ISTEP industrijske zone u Sremskoj Mitrovici.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.