BEOGRAD – Predsednik Narodne skupštine Srbije Vladimir Orlić i predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić potpisali su danas Memorandum o formiranju Parlamentarnog foruma Srbija – Republika Srpska.
Orlić je rekao da je na poslednjem sastanku dogovoreno da se formira novo radno telo dve Skupštine i da je danas ta ideja pretočena u konkretan rezultat.
„Prvi put formirali smo novo zajedničko radno telo dve Narodne skupštine, a noseću ulogu imaće narodni poslanici dve Skupštine, dve delegacije, biće prisutne u jednakom broju, učestvovaće u zajedničkom radu i razmatraće važna politička pitanja, razmenjivaće stavove, uz mogućnost usvajanja zajedničke deklaracije. Ovo je nešto novo i značajno“, rekao je on.
Orlić je rekao da se sa predsednikom Narodne skupštine Republike Srpske susreo nedavno, 15. septembra, kada je u Nišu bio obeležan Dan Srpskog jedinstva, slobode i zastave i podsetio da je taj državni praznik uspostavljen zajednički 2020. godine na predlog predsednika Srbije
Aleksandra Vučića.
„Ovo je jedan od važnih koraka koji smo napravili zajednički prethodnih godina, jačajući naše veze i gradeći jedinstvo. Mi smo danas upriličili ovaj susret jednim drugim važnim povodom, a pre toga smo razgovarali i o aktuelnim pitanjima i različitim situacijama i izazovima u BiH i Republici Srpskoj i istakli važnost i doslednost poštovanja svih odredba Dejtonskog sporazuma“, rekao je Orlić.
On je dodao da je ponovio stav Srbije, a to je poštovanje dva entiteta, odnosno tri naroda, kao i da Srbija ne može da prihvati nametnuta rešenja koja dolaze spolja, već zajedničke dogovore.
„Razgovarali smo i o teškoj situaciji za srpski narod na KiM, koja dolazi kao posledica otvorenog terora koji nad njima sprovodi (premijer privremenih prištinskih institucija) Aljbin Kurti i svojom velikoalbanskom politikom, koja ne samo da predstavlja najveću opasnost za mir za sve u regionu, već je Kurti sebe stavio aktivno u ulogu uništitelja svakog dijaloga“, dodao je on.
Orlić je istakao da, zajedno sa predsednikom Narodne skupštine Republike Srpske, danas šalje podršku predsedniku Srbije i delegaciji naše zemlje u UN u Njujorku, za borbu koju predsednik vodi za zaštitu državnih i nacionalnih pozicija.
Orlić je podsetio da se u Srbiji od danas obeležavaju Dani Srpske.
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića rekao je da danas pišemo najlepši deo istorije i da je ponosan na činjenicu da će biti formiran parlamentarni forum.
„Imaćemo najmanje dva godišnja zasedanja, usvajaćemo akte. U ove 33 godine od nastanka Republike Srpske, ovo je suštinski i formalno najvažnji dokument i nije usmeren ni protiv koga, već ka negovanju tradicije, kulture i uz poštovanje teritorijalnog integriteta i suverenita, kao i Dejtonskog sporazuma“, dodao je on.
Stevandić je rekao da zahvalnost za formiranje ovog zakonodavnog tela duguje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.
Pročitajte još:
Ministarka energetike u Japanu razgovarala о hidro potencijalima Srbije
TOKIO – Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović sastala se danas u Tokiju sa japanskim ministrom za privredu, trgovinu i industriju Jasutošijem Nišimurom i upoznala ga sa ciljevima Srbije u procesu energetske tranzicije, kao i prioritetima u razvoju energetske infrastrukture, među kojima je razvoj hidro postrojenja i projekat reverzibilne hidroelektrane Bistrica. Kako je istakla posle sastanka, Srbija sada koristi trećinu svojih hidro potencijala i izgradnja RHE Bistrice je prioritet, jer će obezbediti stabilno i pouzdano snabdevanje i omogućiti ubrzanu integraciju OIE u našoj zemlji – a time i naredak u ostvarivanju naših ciljeva u procesu dekarbonizacije. „Imamo postojeće […]
Opširnije
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.