Danas je održana sednica Socijalno-ekonomskog saveta (SES) na kojoj se rešavalo pitanje o minimalnoj ceni rada.
Sednici su prisustvovali i prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović, predstavnici Unije poslodavaca Srbije i predstavnici sindikata.
“Posle 6 godina imamo postignut dogovor ižmeđu sva tri pratnera”, rekao je premijer Miloš Vučević.
Kazao je da je postigunt dogovor da povećanje minimalne zarade bude 13,7 odsto odnosno 308 dinara po času – 53.592 dinara.
“Ovogodišnji minimalac izraženo u evrima je 404, a sledeće godine biće 457 evra. Mislim da je to izbiljan ekonomski rezultat. Prvi put ćemo imati da minimalac pokriva minimalnu potrošačku korpu koju danas imamo, a reč je o podacima za maj. To nikada do sada nismo imali, a ako budemo sa predsednikom Republike uspeli da dogovorimo veliku akciju smanjenja potrošačke korpe i bitnih životnih namenica, mislim da će ovaj rezultat, biti još značajniji za naše građane”, kazao je Vučević.
Zatim se obratio i ministar finasija Siniša Mali.
“Srećni smo što smo nakon 6 godina uspeli kroz dijalog SES da Vlada ne bude ta koja donosi odluku o minimalnoj zaradi, već kroz konsenzus svih učesnika u dijalogu”, rekao je Mali.
Rezultat ovih pregovorta imaće veliki uticaj i na pregovore narednih godina, dodao je on.
“Idemo na povećanje od 13,7 odsto. Za narednu godinu idemo na povećanje od 13,7 odsto, u brojkama znači da će sa 271 porasti na 308 dinara po času, zarada 53.592 dinara, sa 404 na 457 evra. Kroz ovu visinu minimlaca ćemo pokriti visinu minimalne potrošačke korpe. Taj cilj koji smo zacrtali pre nekoliko godina sa sindikatima, ovim konsenzusom je ispunjen”, pojasnio je.
“Obe preporuke EU sa ovim povećanjem mi ćemo ispuniti. Hoću da građanima Srbije pročitam nekoliko brojki. Kroz povećanje minimalne zarade učestvujete u povećanju prosečne zarade. Nismo zaustavili nijednu investiciju, sa druge strane. Imate nikada veće direktne strane investicije. Čuvamo i jačamo životni standard građana, a izlazimo u susret poslodavcima. Nije slučajno da imamo rekordno istorijski nisku nezaposlenost i rekordno istorijski visoku zaposlenost”, rekao je Mali.
Dodao je da 114 hiljada ljudi u Srbiji prima minimalac što je manje od 5 odsto. “Za nas je i dalje to veliki broj, a trudimo se da ih bude što manje”.
Istakao je da je minimalna zarada od 2020. porasla 37,8% u realnom iznosu.
Uskoro opširnije…