Posle ograde na red došlo uređenje porte Uspenske crkve

NOVI SAD – Lane započeta sveobuhvatna obnova Uspenske crkve u Novom Sadu postavljanjem originalne ograde iz 1906. godine oko hrama, nastavljena je prošle sedmice uređenjem porte, koje će po ugovoru trajati 120 dana.

Posao je poverene izvođaču koji je postavljao ogradu – „Granit-liješću“ iz Sremske Mitrovice, a finansira ga u potpunosti Grad Novi Sad, sa 23,2 miliona dinara bez PDV-a.

Po rečima nastojatelja crkve Uspenja Presvete Bogorodice protoprezvitera Željka Latinovića, uređenje porte obuhvata popločavanje staza oko hrama, kao i oko krsta na severnoj strani, te na mestu novog kolskog ulaza u portu i buduće palionice sveća, odvođenje atmosferskih voda, rekonstrukciju i konzervaciju nadgrobnih ploča od kojih će neke biti izmeštene. Sastavni deo radova u ovoj drugoj etapi obnove jeste i izgradnja palionice sveća na južnoj strani porte s prodavnicom, malom ostavom i toaletom. Tu se planira i manja česma. Nekadašnje klupe i kandelabri nakon popravke biće postavljeni na mesta predviđena za to kako bi se zadržao duh starog vremena i činili skladnu celinu sa ogradom.

Foto: Dnevnik/Privatna arhiva

– U ostatku porte biće zelenilo – kaže prota Latinović. – Biće najmanje 11 stabala lipa, ako bude moguće, gledaćemo da ih bude i više. Za sada znamo da sa južne strane ostaju četiri lipe. Jedna će biti zasađena na mesto bolesnog stabla koje se mora izvaditi, dok se druga mlada lipa s južne strane seli na severnu zbog toga što se nalazi na prostoru buduće palionice sveća.

Za odlaganje dela nadgrobnih ploča, čija restauracija je poverena Zavodu za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, predviđen je prostor kod krsta. Prota Željko objašnjava da ih je nemoguće sve staviti na fasadu poput onih koje su tridesetih godina ugrađene u spoljne zidove da se ne bi gazile. Ispod nekih među njima nisu više grobna mesta, a ima i grobnih mesta koja su ostala neobeležena.

Južna vrata hrama, nekada glavni ulaz u crkvu, po rečima oca Željka, ponovo će biti otvorena. Tu će se nalaziti i rampa za ljude s invaliditetom. Zbog skučenosti prostora, pribeglo se drugom rešenju, tako da će rampa biti uz spoljni zid.

– Sve ovo je uvertira i neophodno bilo preduzeti da bi se moglo pristupiti opsežnim unutrašnjim radovima – objašnjava sveštenik. – Uslov za to je izmeštanje palionice zbog koje je zidno slikarstvo neprepoznatljivo od naslaga čađi, a da bi ona mogla da bude premeštena bilo je potrebno prvo ograditi portu. Poslednji put zidno slikarstvo, ikonostas, ikone i duborez restaurirani su pre nešto više od četiri decenije. Neophodna je i rekonstrukcija strujnih instalacija, jer postoje tri nivoa, pri čemu je sve dotrajalo i nemamo pravi uvid u vodove, što je opasno. I podne obloge treba obnoviti, koje pamte stradanje u mađarskoj buni iz 1849. Reč je o veoma skupom poduhvatu za koji projekat priprema Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture.

Uspenska crkva, jedan od tri spomenika kulture od izuzetnog značaja u Novom Sadu, doskora je bila jedina novosadska bogomolja koja nije ograđena. Bez ograde i porte ostala je zbog izgradnje Srpskog narodnog pozorišta. Pre toga, 1968. oduzet joj je parohijski dom, koji je 1975/76. srušen, što se desilo tri godine kasnije i sa ogradom. Ona je sa kapijom, prema zapisima, odneta na deponiju na Trandžamentu, međutim, mnogo godina kasnije utvrđeno je da je završila oko kuće izvesne porodice u Sremskoj Kamenici. Nakon tog saznanja usledili su pregovori oko vraćanja, koji su na kraju završeni pozitivno po crkvu. Toj porodici je napravljena replika ograde, a 12 metara autentičnih komada iz 1906. restaurirani i ponovo ugrađeni oko crkve. Na osnovu originalnih napravljeni su novi za nastavak.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.