ODŽACI – Zlatno doba radio-amaterizma u Odžacima bile su sedamdesete i osamdesete godine prošlog veka, kada je uspešno delovao radio-klub. Slobodan Popović je jedan od radio-amatera sa najdužim stažom i bio je među osnivačima nekadašnjeg radio-kluba koji je postojao sve do početka devedesetih godina.
– Tamo negde do ispred samog rata, mislim da je u pitanju bila ’88. godina, nas nekoliko starijih članova smo procenili da je naše vreme prošlo i da bi bilo dobro da sve vezano za radio-klub predamo mlađim snagama da oni nastave dalje. U međuvremenu je zbog gradnje sportske hale bio srušen vatrogasni dom gde se dugo godina nalazio radio-klub koji se preselio u sadašnje prostorije Crvenog krsta. Da li je to bio dobar ili loš potez ne znam, ali od tog trenutka pa nadalje je radio-amaterizam počeo da jenjava, da bi u jednom trenutku sve stalo – priseća se Slobodan Popović, koji je bio podrška i u osnivanju novog Radio-kluba “Neutrino” (YU7AEC).
Popović veruje da je radio-amaterizam na putu da se lagano i sigurnim koracima vrati na stare staze slave jer se grupa od dvadesetak mlađih entuzijasta i zaljubljenika u tehniku na čelu sa Milanom Pavlicom okupila sa željom da ponovo pokrene radio-klub. Ne samo da su to sproveli u delo, već su u saradnji sa Savezom radio-amatera Vojvodine organizovali i polaganje stručnog ispita za radio-amatere, prvo u Odžacima posle 38 godina.
– Klub kao udruženje građana zvanično nije postojao, ali sam radio-amaterizam u Odžacima je postojao i Odžaci su bili u etru, znači nije bilo vremena da se nije čulo za nas. Stari klub je ugašen zbog problema sa prostorijama i to je problem sa kojim kuburi većina klubova. Posle više godina stvorila se želja i volja među mladim entuzijastima, nekoliko nas drugara je došlo na ideju da se ponovo aktivira radio-amaterizam kao hobi koji je bio nekako zanemaren. Želeli smo da vidimo da li ima sluha među ljudima da se formira jedno udruženje kao neki klub ljubitelja tehnike i samog radio-amaterizma. Zaista je odziv bio fantastičan i posle samo sedam meseci od osnivanja radio-kluba organizovali smo polaganje za radio-amatere, što je velika stvar – kaže Milan Pavlica, predsednik Radio-kluba “Neutrino”.
Dvanaest kandidata uspešno je položilo test pred komisijom Saveza radio-amatera Vojvodine i steklo zvanje radio-amaterskog operatora prve klase.
– Naime, da bi neko bio radio-amater mora da prođe neku vrstu obuke, zatim da izađe na ispit i da ga položi, i zatim od Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL) dobija licencu na osnovu koje može da radi na radio-amaterskim frekvencijama. Ujedno dobio i pozivni znak od Saveza radio-amatera Vojvodine i taj pozivni znak je njegovo ime i prezime za komunikaciju preko radio-amaterskih uređaja – ispričao je Staniša Zaklan, potpredsednik Saveza radio-amatera Vojvodine i član ispitne komisije.
– Značajno je što su se ponovo ove aktivnosti uspostavile u Odžacima. Bilo bi još značajnije da posle ove generacije koja sada položi dođu oni mlađi, osnovci i srednjoškolci, da bi ovaj naš pokret moga da živi i da ima neku svoju perspektivu – nadovezao se Milan Šević, predsednik Radio-kluba “Novi Sad”, koji je takođe bio deo ispitne komisije.
Radio-amateri su poznavaoci elektronike i tehnike, entuzijasti i praktičari, nenadmašni improvizatori, obučeni i osposobljeni da radio-veze uspostave i u najtežim uslovima. Miloša Kajteza iz Novog Sada je ljubav prema tehnici dovela do radio-kluba u Odžacima.
– Slučajno sam čuo za njih i slučajno čuo da organizuju polaganje, interesantno je da sam za njih čuo preko radio-veze. Ja sam mogu reći tek od nedavno u celoj priči i zanima me sve u vezi tehnike, pošto se inače bavim programiranjem, a ovde konkretno zanima me iz nekog tehničkog ugla komunikacija u vanrednim situacijama. Preko interneta možeš da dobaciš bilo gde u svetu, ali me interesuje i šta može da se uradi samostalno kroz neko konstruktorstvo, kako možeš da napraviš antenu i šta možeš da dobaciš – kaže Kajtez.
Nekada su radio-amateri bili deo šire zajednice zaljubljenika u tehničke discipline organizovane kroz društva nazvana Narodna tehnika. Njihova uloga i značaj posebno dolazi do izražaja u kriznim situacijama i prirodnim katastrofama, kao i ratnom periodu sa snažnom humanitarnom ulogom. Kada sva druga komunikaciona infrastruktura zataji, radio-amateri mogu da rade. U vreme NATO bombardovanja spasavali su živote upozoravajući građane i pre oglašavanja sirena, a tokom poplava u Obrenovcu dali su svoj veliki doprinos evakuaciji i zbrinjavaju informisanjem stanovništva sa ugroženog područja.
– Sam pokret radio-amaterski je svrstan i prepoznat od strane Sektora za vanredne situacije kao subjekt od značaja za zaštitu i spašavanje, što govori koliko su radio-amateri sastavni deo celog tog sistema i koliko možemo brzinom komunikacije da doprinesemo da se umanje i preduprede neke posledice i da se prepoznaju neki problemi – zakjučio je Milan Pavlica, a sa njim i njegovim kolegama radio-amaterima razgovarali smo u nekadašnjim prostorijama Radio Odžaka gde se sada nalazi radio-klub.
Radio-amaterski hobi podrazumeva održavanje veza sa drugim radio-amaterima, kojih ima oko tri miliona u celom svetu. Današnjicu u kojoj su radio-amaterske komunikacije mladima manje privlačne zbog napretka tehnologija i društvenih mreža, shvataju kao novi izazov.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.