Poranila berba grožđa

Berba grožđa u Srbiji ove godine počinje znatno ranije nego što je to bio slučaj prethodnih godina, što je posledica klimatskih promena i vremenskih uslova koji su obeležili proteklu vegetacionu sezonu.

U Šumadiji, berba bi mogla da počne već za nedelju dana, dok su u okolini Trstenika sorte poput kardinala počele da se beru još u drugoj polovini jula, što je neviđeno rano, prema rečima vinogradara Saše Čolića iz Velike Drenove.

Klimatski faktori, uključujući tople zime i proleća, kao i nekoliko toplotnih talasa, uticali su na ubrzanje vegetacije, pomerivši početak berbe za sedam do 14 dana u odnosu na višegodišnji prosek. Danko Petrović, savetodavac za voćarstvo iz Kragujevca, naglašava da bi berba belih vinskih sorti mogla da počne već polovinom avgusta. Prema njegovim rečima, sorte kao što su sovinjon i šardone već stižu za preradu, dok su sorte prve epohe zrenja, poput kardinala i viktorije, u fazi poodmaklog šarka, a kod nekih sorti druge epohe već dolazi do promena boje pokožice i početka dozrevanja.

Foto: pixabay

Na Fruškoj gori, berba grožđa je u punom jeku, i to skoro mesec dana ranije nego prethodnih godina. Ivan Naumović, rukovodilac proizvodnje u „Fruškogorskim vinogradima” DOO iz Banoštora, potvrđuje da su vinogradari zadovoljni rodom koji je kvalitetan, sa odličnim sadržajem šećera i kiseline. On dodaje da će sav prerađeni rod biti izvezen na kinesko tržište.

Međutim, iako je rod ove godine obećavajući, vinogradari se suočavaju sa velikim problemom nedostatka radne snage. Sezonski radnici se teško pronalaze, a većina posla oslanja se na stariju radnu snagu koja za dnevnicu od 4.000 dinara, uz tri obroka, obavlja posao berbe. Naumović ističe da će, zbog manjka radne snage, vinogradari morati da se okrenu mehanizaciji kako bi mogli da nastave proizvodnju, prenosi eKapija.

Očekuje se da će cena grožđa ove godine biti nešto viša u odnosu na prethodne, posebno stonih sorti koje se plasiraju na domaće i strano tržište. Na kragujevačkim pijacama sorta kardinal se trenutno prodaje po ceni od 250 do 350 dinara po kilogramu, što odražava raniji početak i kvalitet ovogodišnje berbe.

 

Pročitajte još:

 

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.