Ponovo rade programi razmene studenata

NOVI SAD – Postoje brojni programi razmene za mlade, koji nude mogućnost odlaska u drugu državu, učenje stranog jezika i sticanje novih poznanstava.

Kriza koja nas je zadesila na globalnom nivou donekle je, pored svega drugo, onemogućila i normalan tok funkcionisanja ovih programa.

Ivana Vujkov iz kancelarije programa Erazmus plus u Novom Sadu, navodi da njihov javni poziv za program razmene uključuje sve studente, u zavisnosti od toga da li su fakulteti napravili adekvatne sporazume o saradnji.
Bez obzira na pandemijske uslove, studenti su se i dalje prijavljivali na ovaj program.

„Javni poziv traje oko mesec dana. Studenti se prijavljuju i, ukoliko budu odabrani, dobijaju mesečna novčana sredstva od strane Univerziteta, od tih evropskih sredstava. Ona se kreću između 550 i 750 evra u zavisnosti od destinacije i od toga da li smo studentu odobrili dodatna sredstva za nepovoljni socio-ekonomski status“, kaže Ivana.

Donedavno studentkinja žurnalistike, Iva Gajić išla je na studentsku razmenu u jeku korone, preko programa Erazmus plus.
Kaže da je u Belgiji usavršila novinarstvo na praktičniji način.

„Upoznala sam sjajne ljude sa kojima sam i danas u kontaktu i sa kojima sam se videla i nakon Erazmus-a. Što se tiče samog fakulteta, mislim da to treba iskusiti i verujem da nije važno u kom ste polju posla. Verujem da je svakako drugačija sama forma učenja“, spominje Iva.

Viktorija Šimon iz kancelarije programa Work and travel u Novom Sadu, kaže da što se programa tiče i dalje sve funkcioniše kao ranije, ali da je smanjena potražnja, dodajući da se nada da će sledeće sezone biti drugačije. „Studenti se prijavljuju krajem septembra, pa do kraja januara, eventualno početkom februara. Biraju lokaciju na koju će ići na osnovu njihovog prethodnog radnog iskustva, CV-ja i znanja engleskog jezika. Dobijaju posao i onda se sajmovi poslova organizuju u decembru, januaru, februaru, nakon čega se kompletira njihova cela dokumentacija. Na proleće se onda, od marta do kraja maja, dešava viziranje“, kaže Viktorija.

Student veterine na Poljoprivrednom fakultetu Milenko Rikić dve godine unazad prijavljivao se na program Work and travel, ali ga je tadašnja aktuelna situacija u tome sprečila, dok trenutno čeka proces viziranja. „Mislim da je ovo dobro za sve studente, jer mogu da usavrše jezik i da proputuju neke zemlje koje možda u životu neće videti. Proces je veoma lagan, osim početnog uloga koji treba dati, oko 3.000 evra. Ali, uglavnom se ljudi snađu, jer se niko još nije vratio, a da nije zaradio duplu svotu novca“, navodi Milenko.

Programi razmene godinama unazad izazivaju zainteresovanost kod studenata iz razloga pogodnosti i mogućnosti koje im pružaju.

S obzirom na to da se stvari postepeno vraćaju u normalu, tako se otvaraju vrata za nove prilike koje su izložene mladima.

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.