BEOGRAD – Predsednik Gradske izborne komisije Zoran Lukić izjavio je danas da će se, posle uvida u izborni materijal na osnovu prigovora, utvrditi da li će izbori biti ponovljeni na još nekom biračkom mestu u Beogradu.
“Kada se izvrši uvid u izborni materijal po prigovorima, videćemo da li je neki od prigovora osnovan, nakon čega će, ukoliko se prigovori dokažu kao osnovani, biti poništeni glasovi na još nekim biračkim mestima”, objasnio je Lukić gostujući na TV Pink.
U subotu, 16. aprila, izbori će, kako je podsetio Lukić, biti ponovljeni na četiri biračka mesta u Beogradu.
Govoreći o 380 priloženih prigovora o neregularnosti izbora, Lukić je ocenio da oni nemaju pravničku logiku, već da je njihov cilj da se, kako je rekao, neka lista koja je blizu cenzusa “progura” u Skupštinu grada.
On je naveo da se u najvećoj meri te neregularnosti odnose na prigovore: na neslaganje broja glasačkih listića po listama, da na biračkom mestu nedostaje potvrda o glasanju van biračkog mesta, da potvrda o glasanju van biračkog mesta nije pravilno popunjena i da na biračkom mestu nedostaje kontrolni list.
“Podnodsioci prigovora predložili su da se formira komisija i da se izvrši uvid u izborni materijal – da se otvore vreće sa izbornim materijalom koje su zapečaćene sigurnosnom zatvornicom, kako bi se na taj način razmatralo o prigovorima”, kazao je Lukić.
Istakao je da je GIK izašla u susret i predložila da se vreće sa izbornim materijalom otvore, međutim, podnosioci prigovora su to odbili.
Prema njegovim rečima sve stranke, i opozicione i pozicione, imale su po nekoliko svojih predstavnika u biračkim odborima koji su se starali da izborni proces prođe bez neregularnosti i nezakonitosti.
Naglasio je da na licu mesta, prilikom predaje zapisnika o radu biračkog odbora, nije dozvoljeno bilo kakvo ispravljane, već se zapisnik odmah skenira i postavlja na veb prezetaciju RIK-a, koja je dostupna svim građanima.
Lukić je podsetio da su predstavnici i koordinatori svih izbornih lista imali zaduženje da utvrde da li postoje lake omaške ili teže greške koje zahtevaju da se na licu mesta izvrši uvid u izborni materijal i predlože način kako da se nepravilnosti otklone.
“Svi koordinatori GIK-a uključujući i predstavnike opozicionih izbornih lista su učestvovali u potpisivanju i kvalitetno odradili svoj posao”, istakao je on.
Naveo je da je, nakon uvida u izborni materijal, ustanovljeno da na četiri biračka mesta ne mogu da se otklone teške omaške, zbog čega je predlog koorinatora je bio da se glasanje na tim biračkim mestima ponovi, što je i urađeno.
Gradska izborna komisija usvojila je juče rešenje o ponavljanju izbora za odbornike Skupštine grada Beograda na četiri biračka mesta u glavnom gradu Srbije koje će se održati u subotu, 16. aprila, od 7.00 do 20 časova.
Izbori će se ponoviti na biračkom mestu broj 49 u Osnovnoj školi “Ivan Milutinović” na Palilula na kojem je rešenjem GIK-a utvrđeno da se rezultati glasanja ne mogu utvrditi.
Glasanje će se ponoviti i na tri biračka mesta na kojima je rešenjem Gradske izborne komisije poništeno glasanje.
Ta tri biračka mesta su u osnovnoj školi “Filip Višnjić”, biračko mesto broj 31, na Paliluli, zatim na biračkom mestu broj 39 – MZ Terazije na opštini Stari grad i na biračkom mestu broj 106 – Dom kulture Velika Moštanica, na Gradskoj opštini Čukarica.
Ukupan broj birača na ta četiri biračka mesta gde će biti održano ponovljeno glasanje ostaje isti i iznosi 5.803 birača, a pojedinačno je na biračkom mestu 49 na Paliluli 1.684 upisanih građana u birački spisak, na mestu 31 na Paliluli 2.087, na biračkom mestu 39 na Starom gradu 643 i na biračkom mestu broj 106 na Čukarici 1.389.
Listići na kojima će građani zaokruživati jednu od 12 lista biće led sive boje što je, kako je rekao i predsednik GIK-a Zoran Lukić, najbliže beloj boji u kojoj je bio listić za glasanje 3. aprila, a kontrolni listić će biti kajsija boje.
Primedbe na račun Zavetnika ne stoje, glasamo po zakonu
Član Predsedništva stranke Zavetnici Nikola Dragićević izjavio je da su njihovi predstavnici u Gradskoj izbornoj komisiji (GIK) uvek glasali po zakonu i za prigovore opozicije koji su opravdani i gde su utvrđene teške greške, koje zahtevaju ponavljanje izbora, tako da ne stoje kritike na njihov račun koje dolaze od drugih predstavnika opozicije.
Gradska izborna komisija sinoć je odbila 85 prigovora na glasanje na biračkim mestima na beogradskim izborima kao neosnovane, a protiv su bili i predstavnici Zavetnika u GIK-u.
“Opozicija, a pre svega predstavnici liste ‘Ujedinjeni za Beograd’ i ‘Ajmo ljudi’, su posle sednice GIK-a 5. aprila tražili od Komisije uvid u izborni materijal i otvaranje džakova, kako bi se videlo da li postoje nepravilnosti, i mi smo tada podržali taj predlog, smatrajući da je to najbolji način da se to utvrdi”, rekao je Dragićević.
Kada je GIK, kaže, dala predlog da se otvori još 380 džakova, radi dodatnog uvida u izborni materijal i to su podržali, smatrajući da je to u interesu građana i svih političkih subjekata.
“Tada to nije odgovaralo opoziciji, ne znam iz kog razloga i oni koji su tri dana to tražili, odbili su učešće u komisiji”, naveo je Dragićević.
Dodao je da se otvaranjem džakova stiče uvid u realno stanje, da li je bilo neslaganja na određenom biračkom mestu, navodeći da u do sada otvorenim vrećama, u najvećem broju nisu nađene teške greške, što je uslov za obaranje izbora na konkretnom glasačkom mestu.
“Postojale su lake greške, koje se ispravljaju. Tako da kritika od strane dve opozicione liste na naš račun ne stoje. Zavetnici su pokazali želju i volju da se izborimo za izbornu volju građana”, rekao je Dragićević.
Dodao je da Zavetnici trpe najveće pritiske i od strane pojedinih medija i “njihovih analitičara”, kao i od predstavnika opozicionih lista, koje ih optužuju da ruše jedinstvo opozicije,
“Eventualni sukob, ako ga ima, između Vučića i Đilasa, ne sme da ide preko leđa Zavetnika”, dodao je Dragićević.
On je podsetio da će izbori, za sada, biti ponovljeni na četiri glasačka mesta, navodeći da će biti još “oborenih” glasanja, zbog teških grešaka.
“Ako u džakovima budu pronađene teške greške, koje ne mogu da se isprave zapisnikom, kako je po zakonu, glasaćemo za obaranje glasanja na tim mesta i za ponovno glasanje, kao što smo i u RIK-u uvek poštovali zakon”, rekao je Dragićević.
Jedan od lidera koalicije NADA Miloš Jovanović, čiji su predstavnici, prema navodima pojedinih opozicionara, takođe glasali protiv usvajanja prigovora, kaže da ne zna kako su njihovi predstavnici glasali, ali ističe da su dobili jasna uputstva da rade isključivo po zakonu.
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.