Pomoću veštačke inteligencije moći ćemo da čitamo misli drugih ljudi

Ovo bi poboljšalo život ljudi koji nisu u stanju da komuniciraju govorom.

AI model je bio u stanju da dekodira govorne segmente iz tri sekunde moždane aktivnosti. U ambicioznoj studiji, koja nije recenzirana, Meta naučnici su pokušali da dekodiraju govor sa neinvazivnih snimaka mozga, koristeći AI model.

Kompanija je saopštila da je ovo „dugo očekivani cilj“ i u zdravstvu i u neuronauci, jer bi mogao da poboljša živote onih sa povredama mozga zbog kojih nisu u stanju da komuniciraju govorom, kucanjem ili gestovima.

U studiji, istraživači su testirali AI model na četiri javna skupa podataka, koji su se sastojali od 169 volontera koji su slušali audio knjige i izolovane rečenice na engleskom i holandskom. Aktivnost mozga ovih dobrovoljaca je snimljena pomoću elektro i magnetoencefalografije, koji su neinvazivni načini za snimanje moždane aktivnosti.

Meta istraživači su rekli da je od tri sekunde moždane aktivnosti, AI model bio u stanju da dekodira odgovarajuće segmente govora sa do 73% „top-10 tačnosti“ iz rečnika od 793 reči. Međutim, istraživanje je još uvek u ranoj fazi. Žan-Remi King, istraživač u grupi Meta’s Brain and AI, rekao je da su u studiji pronađeni brojni izazovi, uključujući činjenicu da su moždani signali „bučni“. „Senzori su prilično udaljeni od mozga“, rekao je King. „Postoji lobanja, postoji koža, koja može pokvariti signal koji možemo da uhvatimo. Dakle, njihovo podizanje pomoću senzora zahteva super naprednu tehnologiju.

Drugi veliki problem je konceptualniji i sastoji se u tome što mi zapravo ne znamo kako mozak u velikoj meri tumači jezik. Meta je rekao da je ovaj rad deo „šireg napora naučne zajednice“ da koristi veštačku inteligenciju za bolje razumevanje ljudskog mozga.

Kompanija je opisala posao kao „prvi korak“ jer će omogućavanje komunikacije sa pacijentima zahtevati proširenje posla na produkciju govora. „Shvatam ovo više kao dokaz principa da u ovim signalima može biti prilično bogato predstavljanje – više nego što smo možda mislili“, rekao je King. Meta gleda na AI kao na sredstvo za poboljšanje komunikacije na različite načine.

U julu je kompanija saopštila da je razvila AI model koji može da prevede 200 različitih jezika i da jedan od njenih AI modela može automatski da proveri stotine hiljada citata na Vikipediji odjednom.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.