PANČEVO – Kao i svake godine, i ovoga 4. aprila, u Rafineriji nafte Pančevo održan je pomen Dušku Bogosavljevu, Mirku Dmitroviću i Dejanu Bojkoviću, rafinercima koji su pre 24 godine, tačno 4. aprila, tragično nastradali u NATO bombardovanju Rafinerije nafte Pančevo.
Aleksandar Stevanović, gradonačelnik Pančeva je položio venac ne spomen ploču u znak sećanja na nastradale radnike Rafinerije nafte Pančevo tokom bombardovanja 1999. godine.
Obeležavanje godišnjice bombardovanja Rafinerije nafte Pančevo održano je u krugu fabrike uz prisustvo predstavnika rukovodstva, Sindikata RNP, članova porodice i radnika.
„Pre 24 godine Pančevo je gađano 24 puta, skoro svakodnevno Pančevo i okolina bili su meta NATO bombardera. U zoru, tog 4. aprila 1999. godine bombe su pale na pogon „Energana“ u Rafineriji nafte Pančevo i tom prilikom su poginuli radnici ove fabrike – Dejan Bojković, Duško Bogosavljev i Mirko Dmitrović. Fabrika je pretrpela velike gubitke i štetu, popravilo se i nadoknadilo, ali gubitak naših sugrađana je nenadoknadiv. Sa tugom i bolom se sećamo svih žrtava NATO bombardovanja, čuvajući uspomenu na naše heroje. Grad Pančevo svoje heroje ne zaboravlja i zato danas jesmo ovde, kao i svake godine, kako bismo odali počast poginulim radnicima, iskazujući njima zahvalnost, uz saosećanje i podršku njihovim porodicama“ rekao je Aleksandar Strevanović.
Direktor bloka „Prerada“ u Rafineriji nafte Pančevo Vladimir Gagić obratio se prisutnima na pomenu.
“Smatram da je veoma bitno za nas, kako za grad, tako i za celo društvo, da negujemo kulturu sećanja. Za nas je to pre svega jedna lična tragedija, sigurno i najteži događaj koji smo imali u istoriji Rafinerije. Bombardovani smo sedam puta, uništeni su svi najvažniji objekti. Obnova je krenula odmah nakon bombardovanja, a modernizacija cele fabrike traje i danas. Uspeli smo da se oporavimo i Rafinerija se u prethodne 24 godine značajno modernizovala. Uložili smo mnogo u ekološke projekte i nova postrojenja i sve to je dovelo do toga da danas imamo jednu savremenu rafineriju, koja ispunjava sve ekološke standarde i dostigla je, a u nekim segmentima i prestigla rafinerije u okruženju i na to smo svi izuzetno ponosni”, rekao je Vladimir Gagić.
Podsetimo, u ranu zoru, 4. aprila 1999. godine, bombe su pale na pogon „Energana” u Rafineriji nafte Pančevo i tom prilikom su poginuli radnici ove fabrike – Dejan Bojković, Dušan Bogosavljev i Mirko Dmitrović.
Tokom 78 dana bombardovanja, Pančevo je gađano 24 puta sa oko 60 projektila. Skoro svakodnevno Pančevo i okolina bili su meta NATO napada, a već u prvim minutima bombardovanja naše zemlje gađane su fabrika aviona Utva, vojna baza u okolini Kačareva i Kasarna 5000.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.