Poljoprivreda i domaći turizam biće strateški ciljevi Macutove vlade

Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut predstavio je u Skupštini ekspoze kojim je najavio da će za novu vladu integralni razvoj zemlje biti strateški pravac, u okviru plana „Srbija 2027“, usmeren na ravnomerno unapređenje svih delova zemlje, od najrazvijenijih urbanih centara do najudaljenijih i do sada zapostavljenih krajeva. 

– To je pristup koji ne podrazumeva samo ekonomski rast, već i ciljani podsticaj za razvoj turizma, zaštitu životne sredine, kulture, poljoprivrede i socijalne inkluzije, uz puno poštovanje specifičnosti i komparativnih prednosti svakog područja. U praksi, integralni razvoj je već doneo vidljive rezultate širom Srbije – rekao je Macut.

Naveo je da je Zapadna Srbija dobila novi turističko-ekonomski značaj kroz projekte kao što su uređenje Ovčarsko-kablarske klisure, izgradnja modernih sadržaja, infrastrukture i novih turističkih atrakcija, što je dovelo do povratka ljudi u zavičaj, rasta interesovanja investitora i povećanih smeštajnih kapaciteta.

– Kada govorimo o turizmu, u naredne dve godine Vlada Srbije će nastaviti da snažno ulaže u turističku infrastrukturu i omladinsku politiku kao deo integralnog pristupa u unapređenju kvaliteta života i ubrzanom razvoju lokalnih zajednica. U okviru kapitalnih investicija u 2025. i 2026. godini realizovaće se osam velikih projekata, među kojima su izgradnja marina u Velikom Gradištu, Golubcu i kod Sombora, novog međunarodnog pristaništa u Banoštoru i brojnih projekata na Dunavu – rekao je Macut.

Naglasio je da poljoprivreda i prehrambena industrija predstavljaju jedan od najvažnijih ekonomskih i društvenih resursa Srbije i da će zato naša politika u ovoj oblasti ostati usmerena na stabilnost i sigurnost proizvodnje hrane, podizanje konkurentnosti domaćih proizvođača, digitalnu i tehnološku transformaciju tog sektora, kao i odgovor na klimatske izazove koji su sve češći.

– Za nas, ulaganje u poljoprivredu nije samo ekonomska mera, to je pitanje nacionalnog suvereniteta i bezbednosti, demografske obnove sela i očuvanja načina života koji predstavlja identitet Srbije – istakao je Macut.

Kako je rekao, srpska poljoprivreda i prehrambena industrija imaju značajno učešće u bruto domaćem proizvodu, a svaka peta zaposlena osoba u Srbiji direktno ili indirektno zavisi od ove privredne grane.

– To je sektor koji tradicionalno stvara spoljnotrgovinski suficit, što jasno pokazuje da Srbija zna da proizvede prerađevine i proizvode. Zbog toga će nova vlada posebnu pažnju usmeriti na jačanje svih karika lanca pod motom od njive do trpeze. Ova vlada je čvrsto rešena da stvori uslove za razvoj svih oblika poljoprivredne proizvodnje, od malih do velikih proizvođača i da na svaki način podrži one koji nose budućnost ovog sektora – naveo je Macut.

Poručio je da će se u cilju unapređenja zdravlja stanovništva, prioritet staviti na kvalitet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa posebnim akcentom na promociju proizvoda iz domaće prehrambene industrije, kao i hrane proizvedene na porodičnim poljoprivrednim gazdinstvima.

Tagovi:

Pročitajte još: