Pokreće se telefonski broj za psihološku podršku žrtvama saobraćajnih nezgoda

BEOGRAD – Agencija za bezbednost saobraćaja najavila je da će od ponedeljka, 2. oktobra, u funkciji biti besplatan telefonski broj namenjen svima kojima je potrebna psihološka pomoć zbog saobraćajnih nezgoda.

Telefonski broj 0800-085-087 biće dostupan radnim danima od 10 do 16 časova.

Zainteresovani će imati prilike da razgovaraju sa nekim od 70 psihologa, obučenih da pruže podršku žrtvama saobraćajnih nezgoda, kao i članovima porodica nastradalih ili povređenih, prijateljima i očevicima događaja.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović rekao je da je u Srbiji u periodu od 2017. do 2021. godine u saobraćajnim nezgodama ukupno 102.000 ljudi izgubilo život, zadobilo lakše, ili teže povrede.

„Saobraćajne nezgode ostavljaju velike posledice – na društvo, na Srbiju, na okruženje – ne samo onoga ko je to lično doživeo, bez obzira da li je u pitanju lakša ili teža telesna povreda. Te posledice se osećaju u celom okruženju“, istakao je Stamatović.

Prema njegovim rečima, u početku će se u četiri najveća grada u Srbiji – Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu – razgovori sa psiholozima zakazivati i održavati „jedan na jedan“.

Najavljeno je i pokretanje internet sajta.

Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević naveo je da je prošle godine u Srbiji u saobraćajnim nesrećama poginulo 553 ljudi, od kojih 11 dece. Ove godine, do sada, poginulo je devetoro dece.

„Dokle god nam i jedno dete strada, mi nismo zadovoljni. Bavićemo se ovim najozbiljnije i cilj je da nemamo stradale dece do 2030. godine i da nuspojave saobraćajnih nezgoda svedemo na minimum – što se tiče dece“, rekao je Lakićević.

Član Društva psihologa Srbije Nikola Petrović istakao je da će na telefonski broj za psihološku podršku moći da se jave svi kojima je takva pomoć potrebna, uključujući i one koji su izazvali saobraćajne nesreće.

„Ono što je naš glavni cilj, to je vraćanje na prethodni nivo funkcionisanja, pre nego što se saobraćajna nezgoda desila, kao i sprečavanje gorih posledica, poput suicida, pogoršanja duševnog stanja, depresije i slično“, izjavio je Petrović.

Predstavnica Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju Verica Vitorović rekla je da ovaj projekat ima za cilj da bude javno dostupan.

Kako kaže, neophodno je da postoji čvrsta mreža koja će da očuva porodice koje su izgubile decu.

„Motiv ove inicijative jeste da je previše izgubiti i jedan mladi život i da je nepotrebno da gubimo i cele porodice. Cilj je da porodice i okruženje, bar za prvo vreme, učinimo funkcionalnim“, navela je Vitorović i tom prilikom apelovala na srpske medije da, uz vesti o saobraćajnim nesrećama, objavljuju i telefonski broj za psihološku podršku žrtvama saobraćajnih nezgoda: 0800-085-087.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.