NOVI SAD – U Novom Sadu je danas održana demonstracija pretrage brodova u vidu pokazne vežbe sprečavanja kriumčarenja robe u kojoj su učestovali carinski i policijski službenici iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
Pokaznoj vežbi prisustvovale su visoke delegacije SAD i Francuske, Uprave carina i MUP-a Srbije.
Branko Radujko, direktor Uprave carina Srbije rekao je da je borba protiv kriumčarenja za Carinsku upravu prioritetni zadatak i da to ne može da se izvrši uspesano ukoliko nemamo kvalitetnu regionalnu saradnju.
“Veoma mi je drago što su današnjoj vežbi prisustvovali službenici i kolege iz Republike Hrvatske i BiH. Pored regionalne saradnje izuzetno je važna i međunarodna saradnja kako po pitanju razmene informacija tako i po pitanju jačanja tehničkih i ljudskih kapaciteta za borbu protiv kriumčarenja”, rekao je Radujko.
Obuka budućih instruktora za pregled plovila, koja je prethodila ovoj pokaznoj vežbi, obezbeđena je zahvaljujući Programu kontrole izvoza i bezbednosti granica (EXBS) Vlade SAD, a uz podršku eksperata francuske carine.
Radujko je naglasio da smo zahvaljujući današnjoj obuci u prilici da osnažimo, dodatno obučimo naše službenike koji se bave sprečavanjem kriumčarenja na reci i službenike susednih zemalja.
Pjer Košar, ambasador Francuske u Srbiji istakao je da mu je veoma drago sto se nalazi u Novom Sadu na prvoj sesisji obuke posvećenoj kriumcarenju.
“Nakon ove obuke planirane su još dve, jedna u decembru i jedna u martu. Ova inicijativa je od izuzetnog značaja iz tri glavana razloga, jer je ovde pre svega reč o veoma operativnom pristupu u radu što je ilustrovano vežbom koju smo videli”, rekao je Košar.
On je dodao da je projekat veoma značajan jer se radi o regionalnom projektu, jer svi znamo da kriumčarenje ne poznaje granice.
Cilj projekta i obuke je da se oformi mreža carinika na Balkanu i da se uspostavi saradnja sa Francuskom i SAD kao i svim pratnerima u skolupu projekta.
Kristofer Hil, ambasador SAD u Srbiji podsetio je na značaj r
Dunava kao najstarijeg plovnog puta u Evropi.
“Nedaleko odavde nalazi se naselje Vinča koje svedoči o tome da je ovde civilizacija postojala pre 7000 godina, a koliko je stara civilazicija toliko je stara i praksa šverca kao i sporovođenje zakona na granicama”, rekao je Hil.
On je dodao da i pored obuke za sticanje veština i učenje novih tehnika borbe protiv kriumčarenja još vaznije da smo ovde svi zajedno i da se bolje upoznajemo.
“Znamo da je kranji cilj svega ovoga da se svi pripreme i uskalde sa evopskim standardima i veoma smo srećni što u tome možemo da pomognemo”, zakljucio je Hill.
Borba protiv prekograničnog kriminala zajednički je prioritet svih administracija u regionu, pa je podrška u usavršavanju veština i donacija opreme kroz međunarodne programe od izuzetnog značaja za modernizaciju službi koje su zahvaljujući tome spremnije da se efikasnije suprotstave krijumčarima kako na kopnu, tako i na vodenim putevima.
Inace, direktor Uprave carina je istakao da je u ovoj godini zabeležen rekordan broj zaplena cigareta i duvanskih proizvoda, te dodao da će se takav trend nastaviti i kad su u pitanju nafta i derivati, ali i druga roba.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.