Na poljima u Vojvodini počela je žetva uljane repice, čiji prinosi u atarima variraju i iznose od 2,5 i preko 3 tone po hektaru, u zavisnosti od toga kako su primenjene agrotehničke mere i da li je u kritičnim fazama razvoja biljaka bilo padavina. Pod tom ozimom kulturom, kako se procenjuje u Srbiji je zasnovano oko 30 hiljada hektara.
Na području delovanja Poljoprivredne stručne službe Bačka Topola, uljanom repicom je posejano oko 5 hiljada hektara, što su uobičajene setvene površine, kaže agronom Marta Barčik, dodajući kako je žetva te biljne vrste počela u njihovim atarima, da prinosi iznose do 3 tone po hektaru i da je manjak padavina uticao na niži rod.
– Veliki prinos očekujemo, oko 3 tone po hektaru, što je zadovoljavajuće, kada gledamo i otkupnu cenu ove godine – kaže Marta Barčik.
– Prinosi su 2 do 3 tone po hektaru, zavisi gde je i koliko bilo padavina u atarima. Otkupna cena je 90 dinara za kilogram što je zadovoljavajuće za nas – smatra Nikola Banjanin iz Bačkog Sokolca.
Zemljoradnička zadruga „Bačka“ u Bačkoj Topoli sa kooperantima ima ugovorenih oko 150 hektara pod uljanom repicom. Direktor Branko Dudić kaže da su prinosi nešto niži zbog nedostatka padavina i da poljoprivrednicima nude dva modela otkupa uljane repice.
– 90 dinara je konačna cena za uljanu repicu, a akontna cena je 86 dinara za kilogram i kooperanti mogu da odluče da li će da se odmah obračunava za 90 dinara ili da čekaju pa da vide kakva će cena biti dalje – objašnjava Branko Dudić.
Zahvaljujući dobro opremljenoj mehanizaciji na poljoprivrednim gazdinstvima, u zadrugama i poljoprivrednim kompanijama, očekuje se da se žetva uljane repice u atarima Bačke Topole, završi za desetak dana.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.