Počela realizacija projekta „Meke granice u DKMT-u” prekogranične saradnje Mađarska-Srbija

NOVI SAD – Danas je u Naučno-tehnološkom parku održana otvarajuća konferencija kojom je zvanično počela realizacija projekta „Meke granice u DKMT-u“ u okviru Interreg IPA programa prekogranične saradnje Mađarska-Srbija.

Projekat u ukupnoj vrednosti od 230.970 evra ima za cilj da kroz različite mere i resurse unapredi rad graničnih prelaza između Mađarske i Srbije. Realizuju ga Neprofitno javno društvo DKMT i Pokrajinski sekretarijat za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu.

Prisutnima se obratio resorni sekretar Aleksandar Sofić, ističući da je suštinska ideja projekta izrada tehničkog rešenja koje bi omogućilo bolju i efikasniju prohodnost na svim graničnim prelazima između Srbije i Mađarske.

„Ovo osim bolje komunikacije, transporta i privrednih aktivnosti dva naroda, podrazumeva i snažniju saradnju u svim oblastima. Novi ciklus prekogranične saradnje Mađarska-Srbija 2021–2027 vredan je 74 miliona evra, od čega je učešće Evropske unije 63 miliona, što govori u prilog tome da je Srbija vidljiva u prioritetima Evropske unije“, poručio je Sofić.

Potpredsednik Županije Bač-Kiškun Kornel Mak istakao je da Županija Bač-Kiškun kao članica DKMT-a aktivno učestvuje u projektima prekogranične saradnje, kao i da je posebno zainteresovana za projekte putne infrastrukture.

„Projekat koji danas predstavljamo ima višestruke benefite, s obzirom na veliku frekvenciju i opterećenost graničnih prelaza, kako po pitanju putničkog, odnosno drumskog saobraćaja, tako i u pogledu transporta i robne razmene dveju zemalja“, rekao je Mak.

Pokrajinski sekretar za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj Bojan Vranjković izneo je podatak da je na graničnim prelazima između Mađarske i Srbije za prvi kvartal ove godine utvrđen povećan promet vozila za 7 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što je, kako je rekao, jasan pokazatelj opravdane potrebe da se ovaj projekat što pre realizuje.

„Sistemsko planiranje u svim oblastima putne infrastrukture je pravi način da se problemi detektuju, a zatim pronađu i optimalna rešenja radi ostvarivanja vidljivih poboljšanja“, poručio je Vranjković.

Direktorka Neprofitnog javnog društva DKMT-a Ester Čokaši naglasila je da je ovo samo jedan od brojnih uspešnih projekata koji su realizovani u partnerstvu DKMT-a i Pokrajinske vlade. Ona je istakla da je potreba za unapređenjem putne infrastrukture prioritet, s obzirom na sve snažniju komunikaciju i intenzivne odnose koje Srbija i Mađarska neguju.

U nastavku konferencije, predstavnici projektnih partnera, direktorka Neprofitnog javnog društva DKMT-a Ester Čokaši i šefica odeljenja za projekte u Pokrajinskom sekretarijatu za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu Marija Fenjac govorile su o realizaciji i aktivnostima koje će se u narednih 18 meseci trajanja projekta sprovoditi.

Konferenciji su prisustvovali i državna sekretarka u Ministarstvu za građevinarstvo, saobraćaj i infrastrukturu u Vladi Republike Srbije Emeše Lalić Urban, državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Atila Juhas, te brojni predstavnici Pokrajinske vlade i institucija AP Vojvodine.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.