SRBIJA – Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije izjavio je danas da je saobraćajna policija započela sprovođenje međunarodne akcije pojačane kontrole saobraćaja, koja je usmerena na otkrivanje i sankcionisanje prekršaja prekoračenja brzine.
„U ovom periodu, u aprilu, kao i u avgustu, kada je dan duži, ljudi su frekventni i povećan je broj vozila na putevima. Više se, dakle, kreće zato je odlučeno na međunarodnom nivou da se u ovom periodu, od 7. do 13. aprila, sprovede akcija kontrole brzine kretanja učesnika u saobraćaju“, rekao je Stević za Tanjug.
Dodao je će tokom ove akcije biti angažovano dnevno i do hiljadu policijskih službenika, više od 250 radarskih uređaja i više od 20 presretača.
„Izuzetno je važno da utičemo na smirivanje brzine saobraćajnog toka, odnosno da saobraćajni tok bude sporiji kako bismo sačuvali bezbednost na našim putevima. Brzina je najuticajniji faktor kada je u pitanju smrtnost na našim putevima. Ukoliko smanjimo brzinu saobraćajnog toka za samo pet kilometara, sačuvaćemo godišnje i više od 100 života“, rekao je Stević.
Istakao je da je važno da svi učesnici u saobraćaju svoju brzinu prilagode trenutnom stanju puta, ali i da svoju brzinu prilagode propisima, odnosno saobraćajnim znacima.
„Ministarstvo unutrašnjih poslova se zaista može uvek pohvaliti rezultatima kada su u pitanju ROADPOL akcije, mi negde figuriramo u regionu, ali i u Evropi. Uvek smo negde među prvih pet zemalja po broju otkrivenih prekršaja“, rekao je Stević.
Naveo je da je prošle godine tokom istog ovog perioda kada je sprovedena ista akcija za sedam dana otkriveno je 36.000 vozača koji su vozili nepropisnom brzinom.
„Okosnica ove akcije će biti 9. aprila, odnosno ‘Speed Maraton’, kada će se 24 časa svim raspoloživim uređajima meriti brzina na našim putevima što sa zaustavljanjem, što bez zaustavljanja“, rekao je Stević.
Dodao je da je prošle godine kada je sprovedena akcija „Speed Maraton“ otkriveno čak 7.000 nepropisnih brzina za samo 24 časa.
„Iako uvek smatramo da nam brzina daje negde slobodu, osećaj snage i moći, brzina je ubica broj 1 na putu i brzina nikako neće uštedeti vreme, već će, naprotiv, ostaviti manje vremena da se reaguje u slučaju iznenadne opasnosti“, rekao je Stević.
Naveo je da se u toku jedne kalendarske godine na putevima u Srbiji desi više od 30.000 saobraćajnih nezgoda.
„Sve su ovo bile nepredviđene iznenadne opasnosti. Dakle, ‘ne brže od života’, smanjimo brzinu, čuvajmo našu bezbednost, čuvajmo naše živote i našu imovinu“, rekao je Stević.