Neki roditelji smatraju da je bolje da dete nauči da čita pre nego što krene u školu, drugi insistiraju da za tim nema potrebe.
Ipak, verovatno je najbolje pratiti signale koje dete šalje, a manje se držati „pravila“ vezanih za uzrast, kao i kod mnogih drugih stvari koji se tiču razvoja dece.
A kako da znate da li je dete spremno da uči da čita? Pa, evo nekih znakova koji bi mogli na to da ukažu.
Ukoliko je dete zainteresovano za slova, pita vas ponekad koje je koje slovo, samo lista knjige, slikovnice, časopise, voli da samo „piše“ olovkom ili hemijskom, vrlo vas aktivno i pažljivo sluša kada mu čitate, onda je verovatno spremno da počne da uči da čita.
Ako ne primećujete ove signale kod deteta, onda će mu verovatno trebati još godina ili dve da počne da razvija jezičke veštine, vizuelnu percepciju i pamćenje, koji su mu potrebni za čitanje, piše healthychildren.org.
Iako tek malo četvorogodišnjaka ima iskrenu želju da počne da uči da čita i počinje da prepoznaje neke poznate reči, zapravo i nema potrebe siliti mališane da uče da čitaju. U suprotnom, ako „na silu“ pokušate da naučite dete da čita, a ono nije spremno za to, to kod njega može da stvori averziju prema učenju.
Ukoliko je dete spremno da počne da uči da čita, pustite ga da ono vodi tempo koji mu odgovara i neka se pritom zabavlja. Podstičite njegovu kreativnost i želju da samo istražuje, čitajte mu knjige u kojima uživa, ali ga ne silite da uči reči.
A kada dođe vreme za učenje slova i čitanje, obezbedite mu razne knjige, igrice, pesmice koji će mu pomoći da sve nauči zabavljajući se. Svakako, biće mu potrebna vaša pomoć. Takođe, pobrinite se da sav materijal koji mu obezbeđujete za učenje slova i čitanja bude prilagođen uzrastu – ukoliko mu bude previše teško, dete bi moglo da izgubi entuzijazam za učenje, a to svakako nije ono što želite.