Pismo opozicije ili traženje alibija

izbori glasanje birači izvor Envato
SRBIJA – Na sajtu političke partije “Stranka slobode i pravde” danas je objavljeno pismo na engleskom jeziku koju je ova partija, zajedno sa još nekoliko opozicionih parlamentarnih stranaka i organizacija uputila “relevantnim međunarodnim faktorima za praćenje izbora u Srbiji”.

Pismo, koje su danas uputili evropskim institucijama, organizacijama i stranim ambasadama u Beogradu tiče se izbornih uslova u Srbiji, i kako ih oni vide, a potpisano je od strane predsednice poslaničke grupe “Pravac Evropa” Marinike Tepić i Radomira Lazića predsednika poslaničke grupe “Zeleno-levi front” .
U istom danu, izvestilac Evropskog parlamenta za Kosovo, evropska poslanica Viola Fon Kramon, jasno saopštava “Ne bih ih nazvala sankcijama, jer to mora da odobri Savet, ali govorimo o političkim i finansijskim merama, koje će naravno naneti štetu vladi Srbije”.

Može se izvući zaključak da postoji sinhronizovana želja između autora pisma i poslanice EP da Srbiju predstave u što gorem svetlu kako bi se stvorili uslovi da se državi “nanese šteta”. I dok Viola fon Kramon to radi iz ličnih interesa da bi opravdala svoje postojanje kao izvestilac EP,  parlamentarna opozicija to čini iz mnogo nižih pobuda, da bi svoje propuste, neuspehe i promašaje opravdala i napravila alibi za mogući loš rezultat na najavljenim izborima u decembru.

I nakon opstrukcije rada Skupštine Srbije u septembru (nakon duvanja u vuvuzele, nošenja  transparenata, skakanja po poslaničkim klupama, …), nakon pisanja pisma Aleksandru Vučiću sa (doduše nejasno definisanim) zahtevom da se u decembru održe izbori za parlament i za grad Beograd, opozicija okupljena oko Stranke slobode i pravde sada nije sigurna da zapravo hoće na izbore. I tu na snagu stupa današnje pismo u kojem se Srbija opisuje kao najgore mesto za održavanje izbora, sa najgorim mogućim uslovima, iako su međustranački dijalozi sa poslanicima EP održavani od 2019. godine, iako je usvojen novi Zakon o izboru poslanika, iako je smanjen census sa pet na 3%…

Pisanje i slanje pisma pet parlamentarnih opozicionih partija i organizacija nije i najgore što su uradili. Najstrašnija je spoznaja da ovim partijama zapravo nisu važni interesi građana, na primer uslovi života Srba na Kosovu i Metohiji, bezbednosna situacija u državi, položaj države u svetu, ekonomski i tehnološki napredak države, obrazovanje, zdravstvo i socijala, o tome ni reči nije bilo u pismu.

Na sreću, izgleda da ih u Generalnom direktoratu evropske službe za spoljne poslove, kao i u Evropskom parlamentu, i u kancelarijama zamenika pomoćnika sekretara u Stejt departmentu SAD Gabrijela Eskobara, ambasadama EU i SAD i misijama OEBS-a i Saveta Evrope u Srbiji, kojima su zvanično uputili ovo pismo ne shvataju ozbiljno, jer u prvoj rečenici pisma, opozicione partije se žale gore pomenutim adresama da nisu dobile odgovor na svoje prvo pismo koje su im poslali još u junu ove godine.

I da stvar bude još gora po opozicione partije i organizacije, izgleda da su štedeli i prilikom prevođenja pisma na engleski jezik, jer je jezik, kao i fraze koji su koristili neprimeren za takvu vrstu komunikacije.

Na kraju, na žalost, na gubitku je Srbija, jer dok vlast radi na tome da se ojača položaj države, da se zaštite životi Srba na Kosovu i Metohiji, na razvijanju ekonomskih mera za pomoć penzionerima, zdravstvenim radnicima, majkama i drugim građanima Srbije, predstavnici opozicije pišu pisma i traže bolje uslove za sebe.

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.