PIS skreće pažnju na mere nege u voćnjacima

Zasadi voća se u zavisnosti od biljne vrste, sortimenta, lokaliteta i kondicije nalaze u fazi od obezbojavanja lišća do 50% lišća žuto i opalo. U narednom periodu voćarima se preporučuje sprovođenje mehaničkih i hemijskih mera zaštite, kako bi stabla u što boljoj kondiciji ušla u sledeću vegetacionu sezonu.

Sada je pravo vreme da se pregledaju zasadi i ukoliko se uoče simptomi bakterioznih i gljivičnih oboljenja (izumiranje grana za koje je pričvršćeno svenulo lišće, sušenje i pucenje kore, rak-rane, sušenje grana i grančica, zaostali sasušeni plodovi i dr.), da se pristupi njihovom orezivanju i uklanjanju iz zasada kako bi se smanjio infektivni potencijal patogena za narednu sezonu.

 

Foto: PIS

Posle toga može se početi sa jesenjom zaštitom preparatima na bazi bakra. Ovim tretmanom se smanjuje infektivni potencijal brojnih patogena redukujući prezimljujuće forme prisutne na stablima, granama, pupoljcima, pukotinama kore ali takođe služi i za dezinfekciju samih stabala. Sprovođenje ovog tretmana se preporučuje kada opadne 50-70% lisne mase, a registrovani su sledeći preparati:

* Bakarni oksihlorid 50 (bakar-oksihlorid) 0,75% (kruška, breskva, kajsija, šljiva, trešnja, višnja)
* Curenox 50 WP (bakar-oksihlorid) 1,5-2 kg/ha (kruška, breskva, kajsija, šljiva, trešnja, višnja, leska)
* Cuprablau Z 35 WP (bakar-oksihlorid)  2 kg/ha (breskva, leska)
* Cuprozin 35 WP/Cobox (bakar-oksihlorid) 2,2-3 kg/ha (kajsija)
* Grifon (bakar-oksihlorid+bakar-hidroksid) 4 l/ha (kruška, breskva, kajsija, šljiva, trešnja, leska) ili neki drugi registrovani preparat

Preporuka je da se tretman sprovede po mirnom i suvom vremenu u najtoplijem delu dana, uz utrošak veće količine vode radi što bolje pokrivenosti biljaka.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.