SRBIJA – Bogatstvo i raznolikost pirotskog kraja poslednjih godina sve više dolaze do izražaja, o čemu svedoči porast broja noćenja turista kao i novi registrovani smeštajni kapaciteti.
Samo u poslednje dve godine registrovano je oko 500 kreveta, što je rezultiralo sa 1.150 raspoloživih mesta u privatnom smeštaju u Pirotu i okolnim selima na Staroj planini kao i u hotelima, objašnjava Dragan Novaković iz Turističke organizacije Pirota.
„Ono što je još važno, po čemu se ceni turistički standard jedne opštine, jeste koliko turista ostaje. Mi smo se sa 1,6 popeli na 2,5 noćenja, što znači da turisti duže borave i više troše i samim tim se i ekonomski osnažuje naša zajednica“.
Značajno kulturno – istorijsko nasleđe i prirodne lepote Stare planine glavni su razlozi njihovog dolaska, a pažnju turista u velikoj meri privlače i gastronomske manifestacije.
„Naša glavna gradska manifestacija je Sajam pirotske peglane kobasice, koja se održava poslednjeg vikenda u januaru… Desetak hiljada ljudi dođe u Pirot sa namerom da proba i kupi kobasicu, naravno tu je i prateća potrošnja, tako da grad stvarno eksplodira u tom trenutku. Sledeća manifestacija koja nas očekuje početkom jeseni jeste Festival sira i kačkavalja. Pre toga smo imali Festival pirotskog ćilima. Namera nam je da ove godine spojimo te dve manifestacije u jednu. Festival ćilima na samoj tvrđavi, a Festival sira i kačkavalja ispod tvrđave u parku“.
Novaković dodaje da Pirot zovu i „mali Jerusalim“ jer se na teritoriji opštine nalazi 45 manastira i crkava. Manastir Sukovo poznat je po svojoj ekonomiji i proizvodnji sireva sa začinima.
Takođe, izvrsna ponuda lokalnih specijaliteta u pirotskim kafanama poput džigerice u maramici, ovčije pljeskavice i junećih repova, kao i povoljne cene, čine da se turisti osećaju kao kod kuće. Sa izgradnjom auto-puta sve ih se više sliva u taj kraj, pogotovo sa severa. Rast turizma neminovno prati i razvoj infrastrukture.
„U protekle dve godine zasadili smo novih 600 sadnica lipe na naš čuveni kej i tako ga produžili. Pre godinu i po dana otvorili smo jedan otvoreni kupališni kompleks. Fantastično mesto na 2,5 hektara za osveženje, odmor i rekreaciju. Imamo jedan slogan ’Pirot – dobro mesto za život’. To sve govori“, poručuje Novaković.
Grad Pirot se aktivno zalaže i za oživljavanje sela na Staroj planini, koja obiluje prirodnim lepotama i gde je locirano čak dve trećine vodopada u Srbiji.
„Pored toga na Staroj planini su mnogobrojni vidikovci, planinski vrhovi, kanjoni, pećine… Sela smo pokrenuli u smislu da smo pokrenuli domaćine da se kategorizuju i da višak stambenog prostora stave u funkciju turizma“.
Prema Novakovićevim rečima, putem subvencija grada za obnovu kuća i nabavu opreme podstiče se razvoj seoskog turizma, koji je nesumnjivo jedan od glavnih potencijala tog kraja.