BEOGRAD – Profesor Fakulteta političkih nauka Milan Petričković izjavio je da se deo studenata i studentski parlamenti očito koriste od strane dela opozicije koji bi da, kako je istakao, proteste sa ulica proširi i na Univerzitet.
„U tom cilju oni već imaju ubačene svoje elemente, ljude koji su već duže politički aktivisti i samo se čekao trenutak kada bi oni mogli da se iskoriste. Tako su sada aktivirani, jer su procenili da je momenat da i fakultete uvuku u dešavanja na ulicama“, rekao je Petričković za Kurir komentarišući situaciju na Saobraćajnom fakultetu.
On smatra da je to, „po svemu sudeći razrađen scenario, pokušaj da se uđe u tkivo Univerziteta i napravi neka vrsta potresa i u toj sferi“.
„Jednostavno, na sve načine pokušavaju da uzdrmaju vlast i sada koriste i te svoje aktiviste koji treba da nametnu, barem prividno, da je protest volja čitavih fakulteta a ne samo dela tih njihovih ljudi na fakultetima“, naveo je Petričković.
Prema njegovim rečima, na taj način se dovodi Univerzitet u pitanje, njegova legitimnost i degradira se.
„A to nije odluka većine, i to je problem, što se vrši pritisak na one fakultete koji nisu na njihovoj liniji, i to preko nekih koji su na plaćeničkim spiskovima opozicije kao kadar koji treba da se aktivira u ovakvim okolnostima“, smatra on.
Petričković kaže da sve to nije dobro ni za društvo ni za budućnost Univerziteta, ali njima to očito nije bitno već zloupotrebljavaju svaki prostor koji mogu, pa i fakultete i studentske parlamente.
On je dodao da se, pored svega, mešaju pravi studentski zahtevi koji se tiču njihovog standarda studiranja i koji su, kako kaže, sasvim legitimni, sa političkim zahtevima pojedinih interesnih struktura i tako padaju u drugi plan.
Prethodno je jedan od profesora Saobraćajnog fakuleta, koji je insistirao na anonimnosti, jer se, kako je rekao, mnogi profesori plaše za svoju budućnost zbog situacije u koju su protiv svoje volje stavljeni, izjavio za Kurir da je Saobraćajni fakultet blokiran samo zato što je, kako je naveo, na profesore i dekana fakulteta vršen pritisak od strane neformalne grupe studenata, za koje niko nije sigiran da li su studenti tog fakulteta, a koji su ih sa grupom profesora pritiskali da se ta tema vanredno nađe na dnevnom redu sednice Nastavno naučnog veća.