Petković: Insistirali smo na formiranju ZSO,nema spremnosti PR da se postigne dogovor

BRISEL – Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je u Briselu, posle današnje runde dijaloga Beograda i Prištine na nivou glavnih pregovarača, da je sastanak sa Bisljimijem bio mučan i da se vidi da ne postoji nikakva iskrena spremnost da se postigne dogovor oko bilo čega. 
Petković je, nakon trojnog sastanka sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i glavnim pregovaračem Prištine Besnikom Bisljimijem, rekao da je insistirao na formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO) koja je, kako je istakao, od suštinske važnosti za proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kao i za normalan život Srba na Kosovu i Metohiji.
Petković je formiranje ZSO glavna tema za srpsku stranu.
Naveo je da je Lajčaka upoznao sa terorom premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija prema Srbima, naročito na severu KiM.

“Ukazali smo na sve otežane okolnosti života Srba na Kosovu i Metohiji. Govorili smo o etničkom čišćenju koje nad Srbima sprovodi vlast u Prištini, njihovim jednostranim i eskalatornim potezima, gašenju srpskih institucija, protivpravnim hapšenjima Srba i svim drugim stvarima kojima se u potpunosti otežava položaj i život srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, zbog čega je došlo i do odlaska dela Srba sa prostora severa Kosova i Metohije”, rekao je Petković.

On je dodao da je razgovarano i o nastavku sprovođenja Deklaracije o nestalim osobama, gde je Beograd još jednom pokazao punu konstruktivnost i prihvatio predlog EU koji se odnosi na donošenje konkretnog pravilnika o radu u vezi sa Radnom grupom i Komisijom u okviru pitanja nestalih osoba.

“Naravno, Priština je ponovo imala nekakve komentare, pokušala je da zaustavi taj proces, čime se još jednom pokazuje da suštinski ne želi da se bavi pitanjem pronalaska nestalih osoba”, ukazao je Petković.

Naveo je da je razgovarano i o kršenju sporazuma o IBM-u, odnosno o upravljanju prelazima.
“Naša strana je ukazala da stotine kamiona čeka na Merdaru, što je apsolutno neprihvatljivo, jer ako imamo odluku o ukidanju zabrane ulaska srpske robe, kako je moguće da stotine kamiona i dalje čeka iz centralne Srbije da uđe preko Merdara.  Tražili smo otvaranje i drugih prelaza”, istakao je Petković.
Rekao je da je srpska strana pokrenula pitanje usklađivanja veterinarskih sertifikata, što je važno, jer bi posle dužeg niza godina zaustavljanja mesa i mesnih proizvoda, mleka i mlečnih proizvoda iz centralne Srbije usklađivanje tih sertifikata  mnogo značilo Srbima koji žive na AP KiM.

  Dodao je da je pokrenuo pitanje kršenja sporazuma kada je reč o zvaničnim posetama, ali i zabrani da srpski oficir za vezu poseti uhapšene Srbe koji se nalaze u  zatvorima privremenih institucija na AP KiM.

“Besljimi se nije se izjašnjavao o toj temi. Prvo je rekao da on ne pristaje na sporazume o zvaničnim posetama, dok, valjda, ja ne prestanem da pričam o teroru Aljbina Kurtija, našta sam mu jasno ukazao da me nikada neće zaustaviti da govorim istinu kao jednog zvaničnika Republike Srbije”, naveo je Petković.

“Lajčak je rekao da će nas ponovo pozvati u Brisel, da li će biti još jedna ili dve runde dijaloga do kraja godine, videćemo. To zavisi od Brisela i Lajčaka”, rekao je Petković i istakao da je Beograd apsolutno opredeljen za mir, za traženje kompromisnog rešenja i da će se uvek odazvati svim pozivima koji dolaze iz Brisela.

Petković je takođe ukazao na veoma opasnu pojavu na KiM, odnosno na seksualno uznemiravanje Srpkinja od strane Albanaca, posebno od strane pripadnika tzv. kosovske policije.
“Postoje izveštaji žena sa severa KiM koje su članice nevladinih organizacija koje o tome govore, postoje svedočenja oko 30 Srpkinja koje o tome govore i te izveštaje su dobili i predstavnici KFOR-e i predstavnici međunarodnih organizacija na KiM i važno je da o tome progovorimo i tokom ovog dijaloga,  da na to ukažemo kako bi se zaustavilo šikaniranje Srpkinja od strane kosovskih Albanaca naročito na severu KiM”, naglasio je Petković.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.