Roditelji žele da znaju što više o svojoj deci, da uspostave odnos pun poverenja, ali i da ih u razumnoj meri kontrolišu.
Ponekad u svemu tome roditelji zaborave na lične granice i narušavaju privatnost deteta, zbog čega, naravno, od mališana dobijaju veoma negativnu reakciju, što se sve loše odražava na njihov odnos.
Iako mame i tate imaju najbolje namere kada svojim mališanima postavljaju razna pitanja, deca, naročito ona u tinejdžerskom uzrastu, to ne doživljavaju kao majčinsku brigu, nego kao pokušaj kontrole i pritiska.
Da biste to izbegli, možda ne bi trebalo da detetu postavljate sledeća pitanja:
1. Koga više voliš, mamu ili tatu?
Ovo pitanje roditleji u Srbiji, čini se, posebno vole, postavlja se deci svih uzrasta, istini za volju ne uvek od strane mame i tate – nekad i od drugih članova familije ili čak poznanika. Bez obzira na to kakav odgovor mališan da, nakon toga može da oseća krivicu dug vremenski period, te je zato potpuno neprihvatljivo da takvo pitanje postavljaju mama ili tata.
2. Pa, šta si danas opet uradio/la?
Ako vaše dete često pravi neke probleme u školi, pa vas nastavnici ili direktor često pozivaju na razgovor zbog toga, svakako nije u redu da mu umesto zdravo kažete „šta si danas opet uradio“. Zapravo, psiholozi upozoravaju da ne treba da se detetu obraćate tako kao da ništa dobro ne očekujete od njega. Jer, samo tako što ćete videti dobro u detetu i što ćete verovati u njega, možete da mu pomognete.
3. Kako je u školi?
Jesi li uradio domaći? Jesi li doručkovao jutros? Jesi li raspremio krevet? Sva ova pitanja su slična i često slede jedno za drugim, ali kod deteta samo stvaraju utisak da je interesovanje roditelja za njegov život veštačko. Umesto toga, bolje je da naučite mališana kako da brzo uradi domaći, kako da lako raspremi krevet…
4. Zašto ti je nered u sobi?
Roditelji se iznerviraju kada u dečjoj sobi vide nered i nakon toga naprave najmanje dve greške. Psiholog podseća da je dečja soba „vlasništvo“ deteta, te da u njoj vi kao gost ne treba da diktirate pravila ponašanje. Osim toga, sa tačke gledišta odrasle osobe, to je možda užasan nered, a za dete je kreativni haos, piše parents.ru.
Ovo pitanje je stvar poštovanja ličnih granica, možda je nered u sobi način na koji tinejdžer protestuje protiv roditeljske kontrole i pokušava da dokaže svoju nezavisnost.
Mame i tate, podsećaju stručnjaci, ne treba da brinu da će dete naučiti da živi u neredu, već umesto toga da mu pružaju lični primer – ako je sve ostalo u kući uredno i čisto, najverovatnije će i dete vremenom usvojiti takvo ponašanje.
5. Za šta će ti pare, ti si i dalje mali?
Verovatno se sećate kako ste u detinjstvu silno želeli da budete odrasla osoba i kako biste osećali loše kada bi se neko od odraslih ponašao snishodljivo. Naravno da roditelji ne treba samo da daju deci novac ne vodeći računa na šta ga ono troši, već prosto da o tome razgovaraju na jedan civilizovan način, bez ponižavanja.