Najveći svetski gradovi čuvaju najveće svetske kolekcije umetnosti i artefakata ikada stvorenih. Neki su toliko neobični da vredi posetiti grad samo da biste proveli sate ili čak dane da im se divite.
Luvr (The Louvre) Pariz
Dugi redovi ispred ulaza poznatog muzeja znače samo da vredi čekati. Mona Liza Leonarda Da Vinčija je najpoznatiji eksponat, ali se ovde nalazi mnoštvo drugih dragocenosti ljudske civilizacije, iz Egipta, Azije, antičke Grčke i Rima.
Muzej Luvr se nalazi u Palati Luvr (Palais du Louvre) koja je začeta izgradnjom tvrđave u kasnom 12. veku u vreme vladavine Filipa II. Ostaci tvrđave su vidljivi u podrumu muzeja. Ova građevina je bila proširena više puta i tako se formirala Palata Luvr koja je služila kao francuski dvor.
Palata Luvr ima 3 krila: Rišelje, Viši i Denon.
Ermitaž (State Hermitage Museum) Sankt Peterbug
Ovaj cenjeni muzej ima najveću kolekciju slika na svetu. Pored toga predstavlja i jedno zadivljujuće mesto, koje pokriva istoriju sveta od kamenog doba do današnjih vremena, a posebno su impresivne Zlatne sobe sa svojim zlatnim draguljima.
Nalazi se u Sankt Peterburgu i ovo je najveći muzej umetnosti na svetu po galerijskom prostoru. Osnovan je 1764. godine kada je carica Katarina Velika nabavila impresivnu kolekciju slika od berlinskog trgovca Johana Ernsta Gockovskog.
Muzej Ermitaž ima svoje filijale u: Amsterdamu, Kazanju, Las Vegasu, Los Anđelesu i Ferari. Ermitaž je deo gradskog područja Sankt Peterburga koje je kao spomenik Svetske baštine pod zaštitom Uneska.
Britanski muzej (The British Museum) London
Ovaj muzej čuva preko milion umetničkih dela iz celog sveta. Njegove galerije su posvećene Egiptu, Grčkoj, rimskoj civilizaciji, Aziji, Africi i srednjovekovnoj Evropi, prateći ljudsku istoriju i kulturu. Pravu dragocenost predstavljaj Elginov mermer koji je nekada ukrašavao Partenon u Atini.
Muzej je prvi put otvoren za javnost 15. januara 1759. godine, dok su muzejske kolekcije bile su dostupne svima a sam ulazak u muzej bio je besplatan. Muzej je od tada otvoren bez većih prekida a ulaz je i danas slobodan.
Godišnje ga poseti preko 4 miliona ljudi.
Egipatski muzej (The Egyptian Museum) Kairo
Kao što možete da pretpostavite, ovde se nalazi najkompletnija kolekcija egipatske umetnosti na svetu. Pored popularne sobe mumija, poznati su i artefakti iz Tutankamonove grobnice.
Muzej je osnovan 1835, ali se više puta selio zbog periodičnih poplava Nila. Sadašnja zgrada izgrađena je 1900. godine, po planovima francuskog arhitekte Marsela Durnjona u neoklasičnom stilu. Ova zgrada sa zbirkom umetnina je otvorena za javnost 1902. godine.
Današnja institucija odgovorna za Egipatski muzej je Vrhovno egipatsko veće za starine.
Galerija Ufici (Uffizi Galleries) Firenca
Ova palata iz 16. veka čuva stotine remek-dela, uključujući čudesne renesansne skulpture i Botičelijevo čuveno Rođenje Venere, među ostalim veoma priznatim remek-delima iz doba renesanse.
Prvobitna namena ovih zgrada, podignutih u periodu 1559—1581. godine, bila je da služe kao arhivi i biroi Firence. Italijanska reč ufici (uffici) znači biroi.
Arhitekte su bili Đorđo Vazari, Bernardo Buontalenti i Alfonso Pariđi Mlađi. Vremenom, ovde su se sakupljala umetnička dela, tako da je ova zbirka za javnost otvorena 1765. godine.
Galeriju Ufici godišnje poseti preko 1,5 miliona posetilaca, a posećenost konstantno beleži rast, te je tokom 2013. godine muzej obišlo 1.870.708 posetilaca.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.