Pentagon stvara „komandu Ukrajine“

Nova vojna jedinica će navodno biti napravljena po uzoru na „napore obučavanja i pružanja pomoći u Iraku i Avganistanu“ u poslednjih 20 godina.

Pentagon radi na stvaranju nove vojne komande posvećene naoružavanju i obuci ukrajinskih vojnika, rekli su američki zvaničnici za više medija, sugerišući da će tim naporima efektivno „revidirati“ trenutni proces za transfer oružja Kijevu.

Komanda bi bila sa sedištem u Visbadenu u Nemačkoj, gde američka vojska drži svoje evropsko sedište, i bila bi sastavljena od 300 zaposlenih na čelu sa generalom Kristoferom Kavolijem, koji je na čelu evropske komande vojske, prema neimenovanim zvaničnicima koje citira  New York Times i CNN u četvrtak.

„Promene, koje imaju za cilj da daju formalnu strukturu onome što je improvizovano od početka rata, grubo su oblikovane po uzoru na američke napore za obuku i pomoć u Iraku i Avganistanu u poslednje dve decenije“, piše Times.

Dok bi nova jedinica trebalo da izvrši velike izmene u trenutnom programu obuke i opreme za Kijev, Visbaden će ostati ključna komponenta u šemi, pošto većina ukrajinskih trupa koje trenutno dobijaju uputstva o američkom oružju to radi u gradu ili blizu njega.

Otkako je Rusija poslala trupe u susednu zemlju krajem februara, američkom vojnom pomoći Ukrajini uglavnom je upravljao general-potpukovnik Kristofer Donahju iz Nemačke i Poljske, koji je takođe nadgledao haotičnu evakuaciju američkih snaga iz Avganistana prošle godine. Međutim, Donahju i njegovo osoblje treba da se vrate kući sledećeg meseca, stvarajući potrebu za specijalizovanom komandom orijentisanom na obuku i naoružavanje ukrajinskih trupa.

Predlog za novu jedinicu prvobitno je ranije tokom sukoba izneo general Tod Volters, a Kavoli je „doradio“ ideju nakon što je u julu preuzeo mesto u EUCOM-u, navodi Times.

Krajem avgusta, Wall Street Journal je na sličan način izvestio da Vašington želi da imenuje generala koji će voditi program naoružanja i obuka u Ukrajini, sugerišući da bi inicijativa mogla dobiti zvanično ime misije, kao i „dugoročno, namensko finansiranje ” od vlade SAD. Izdanje je dodalo da će te izmene označiti „odmak od uglavnom ad hoc napora da se Ukrajincima godinama pruži obuka i pomoć“.

SAD su ove godine odobrile skoro 17 milijardi dolara za transfer oružja ukrajinskoj vojsci, pri čemu je velika većina te pomoći odobrena od eskalacije neprijateljstava u februaru. Iako su velike količine opreme i municije stigle direktno iz postojećih zaliha, Pentagon takođe radi sa proizvođačima oružja na proizvodnji oružja posebno za Kijev, uključujući 18 potpuno novih artiljerijskih raketnih sistema visoke pokretljivosti (HIMARS) najavljenih ranije ove nedelje, jedna od platforme najdužeg dometa koju je do sada obezbedio Vašington.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.