logo transparend vojvodina uzivo

Peking upozorava Bajdena da ne naoružava Tajvan

Vašington mora da zaustavi prodaju oružja Tajpeju, saopštila je kineska ambasada u SAD.

Kina će odgovoriti „odlučnim i čvrstim merama“ ako Vašington nastavi vojnu saradnju sa Tajvanom, izjavio je u ponedeljak portparol kineske ambasade u Vašingtonu Liu Penđu. Saopštenje je usledilo nakon što je Politiko objavio da administracija Džoa Bajdena planira da zatraži od zakonodavaca da odobre prodaju oružja ostrvu vrednu 1,1 milijardu dolara.

Američka prodaja oružja Tajvanu predstavlja „očigledno kršenje“ politike „jedne Kine“ i drugih diplomatskih sporazuma postignutih između SAD i Kine, rekao je Liu novinskoj agenciji TASS na pitanje o prijavljenom transferu oružja. Takvi dogovori takođe „ohrabruju separatiste“ i eskaliraju tenzije u Tajvanskom moreuzu, dodao je portparol.

„Američka strana treba odmah da prekine prodaju oružja i vojne kontakte sa Tajvanom, prestane da stvara faktore koji bi mogli da dovedu do tenzija u Tajvanskom moreuzu i da sledi izjavu američke vlade da ne podržava ‘nezavisnost Tajvana’“, naglasio je diplomata.

Liu je dalje rekao da će Kina preduzeti „odlučne i čvrste“ akcije da odbrani svoj suverenitet i bezbednosne interese.

Prema izvorima koje citira Politico, paket naoružanja za Tajvan koji razmatra Bajdenova administracija trebalo bi da uključi 60 protivbrodskih raketa AGM-84L Harpoon Block II za 355 miliona dolara, 100 raketa vazduh-vazduh AIM-9X Block II Sidewinder za 85,6 dolara miliona, kao i produženje ugovora za nadzor radara u vrednosti od oko 655,4 miliona dolara.

Tenzije u Tajvanskom moreuzu su visoke od početka avgusta, kada je predsednica američkog Predstavničkog doma Nensi Pelosi posetila Tajpej uprkos ponovljenim upozorenjima Pekinga. Kontroverzno putovanje dovelo je do kolapsa odnosa između SAD i Kine i pokrenulo više rundi kineskih vojnih vežbi u toj oblasti.

Peking smatra Tajvan delom Kine, a posete visokih stranih zvaničnika posmatra kao napade na njegov suverenitet i kršenje politike „Jedne Kine“ sadržane u Zakonu o odnosima sa Tajvanom iz 1979. godine, kao i nizu zvaničnih izjava. Tajvanski moreuz, koji odvaja samoupravno ostrvo od kontinentalne Kine, bio je izvor vojnih tenzija od 1949. godine, kada su kineski nacionalisti pobegli na ostrvo nakon što su izgubili građanski rat od komunističkih snaga.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.