NOVI SAD – Arhiv Vojvodine poslao je knjige o stradanju stanovništva na našim prostorima u Drugom svetskom ratu na više lokacija u inostranstvu. Zauzvrat, dobili su pismo zahvalnosti od pape Franje
Arhivski dokumenti kao čuvari istorijskog nasleđa svedoče o stradanju Srba, Jevreja i Roma u Drugom svetksom ratu. Poslednjih godina, zahvaljujući istraživanju, Arhiv Vojvodine objavio je preko stotinu knjiga vezanih za taj događaj. Prevedene su na engleski jezik i poslate u inostranstvo.
„Slali smo u Kongresnu bibiloteku u Vašington, u Muzej holokausta u Aroslenu, Institut u Nemackoj… U Izrael smo poslali knjige diplomatskom poštom, jer nije radila pošta, i kao kruna svega – poslali smo knjige u Vatikansku biblioteku“, kaže Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine.
Kuzmanović dodaje da je iz Vatikana stiglo pismo od pape Franje, koji je zahvalio na poklonjenim knjigama. Ističe da je ovo treće pismo koje na njihovu adresu stiže od pape.
„Na područiju Srema tokom Drugog svetskog rata stradalo je četrdeset hiljada ljudi. To je područje od Oseka, Bobote i Klise do Zemuna. Čertdeset hiljada ljudi, znanih i neznanih. Sve te ljude popisali smo i objavili u popisu žrtava u Sremu“, kaže Kuzmanović.
On navodi da postoje određena mišljenja o prošlim događajima koje je teško promeniti, ali smatra da je njihova obaveza da na tome rade. Izražava verovanje da će mnogi sada, kada imaju priliku, saznati istinu o dešavanjima na našim prostorima tokom Drugog svetskog rata.
Knjige su poklonjene institucijama koje se bava temama stradanja. Ideja je da pomognu njihovim naučnicima i istraživačima u prikupljanju materijala.