Prema izveštajima ukrajinskog vazduhoplovstva, avion Miraž 2000 doživeo je kvar avio-opreme, što je pilot pravočasno prijavio komandantu leta.
Ukrajinsko vazduhoplovstvo doživelo je težak udarac – prvi gubitak aviona Miraž 2000, koji se srušio u regionu Volina tokom letne misije.
A Ukrainian Air Force Mirage 2000 crashed due to equipment failure shortly after taking off from Dubno Air Base in Rivne.
The pilot successfully ejected pic.twitter.com/LhF4zCc35X— VolgaLad (@cym27s) July 22, 2025
Pozadina upotrebe Miraža 2000 u Ukrajini
Miraž 2000, višenamenski borbeni avion razvijen od strane francuskog proizvođača Dassault Aviation, poznat je po svojim sposobnostima u vazdušnim borbama i napadima na zemlju, posebno u verziji -5, koja je optimizovana za superiornost u vazduhu.
Ukrajinski Mirage 2000 dobijen od Francuske se, kako se izveštava, srušio u Volinskoj oblasti. Ukoliko se potvrdi informacija, ovo bi bio prvi gubitak ove letelice. Posada je navodno preživela. pic.twitter.com/wvCja69MYF
— Oruzje Online (@oruzjeonline) July 22, 2025
Francuska je počela sa isporukom ovih aviona Ukrajini u februaru 2025. godine, nakon što je predsednik Emmanuel Macron najavio ovu vojnu pomoć još u junu 2024. godine. Prva isporuka obuhvatila je šest aviona Mirage 2000-5F, sa planovima za dodatne isporuke, čime se ukupni broj mogao popeti na oko dvanaest aviona.
Ovi avioni postali su još jedan u nizu ukrajinskih strategija PVO. Prva operativna upotreba zabeležena je 7. marta 2025. godine, kada su lovci Mirage 2000 korišćeni za presretanje ruskih krstarećih raketa i dronova tokom masovnog vazdušnog napada.
Kako smo ranije objasnili, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na nabavku i lansiranje ovih bespilotnih letelica u osnovi iranskog dizajna. Podsetimo, pre samo 20-ak dana zapitali smo se gde su nestali Miraž 2000-5F lovci?
Detalji incidenta
Incident se dogodio uveče 22. jula, tokom letne misije u regionu Volin.
Prema izveštajima ukrajinskog vazduhoplovstva, avion Miraž 2000 doživeo je kvar avio-opreme, što je pilot pravočasno prijavio komandantu leta. Pilot je navodno uspešno katapultiran iz aviona, ostajući u stabilnom stanju nakon nesreće. Nema izveštaja o žrtvama na zemlji.
Posebna komisija formirana je da istraži uzroke kvara i detalje nesreće, što bi navodno trebalo da pruži dodatne informacije o tehničkim izazovima sa kojima se suočava flota. Ovo je prvi priznati gubitak aviona Mirage 2000 u sukobu, bez prethodnih izveštaja o oborenim avionima pre ovog datuma.
Analiza uzroka i posledica
Iako je nesreća izazvana tehničkim kvarom, a ne neprijateljskim delovanjem, ona podseća na rizike operacija u visokointenzivnim sukobima, posebno u kontekstu održavanja i logističke podrške za naprednu vojnu opremu. Francuska je obezbedila potpuni paket podrške, uključujući ubrzanu obuku pilota i tehničkog osoblja, a tehnički problemi mogu se takođe javiti usled intenzivne upotrebe i izazova u ratnim uslovima.
Iako zastareli i prevaziđeni avioni, uspešno iskakanje pilota i odsustvo žrtava na zemlji ističu funkcionalnost sigurnosnih sistema, poput sistema za katapultiranje, koji su očigledno funkcionisali kako treba. Ovaj incident može imati implikacije na buduće operacije, posebno u pogledu održavanja flote i osiguravanja dovoljne zalihe rezervnih delova.
Ipak, ukrajinsko vazduhoplovstvo nastavlja da koristi preostale Mirage 2000-ove, zajedno sa drugim borbenim avionima poput F-16, u pokušaju odbrane od ruskog vazdušnog napada, što ukazuje da su im i dalje značajni.
Gubitak aviona, iako nesreća, ističe složenost vođenja vazdušnih operacija u sukobu. Rusija je ranije izjavila da će uništiti sve zapadne avione isporučene Ukrajini, ali ovaj incident, barem prema onome kako se izveštava, nije posledica neprijateljskog delovanja, već tehničkog kvara.
Ključni detalji o incidentu
Prvi oboreni avion Miraž 2000 ukrajinskog vazduhoplovstva, srušen danas, bio je posledica tehničkog kvara, a ne neprijateljskog delovanja, prenose svi zapadni i ukrajinski izvori u glas. Pilot je preživeo, bez žrtava na zemlji, a incident “se istražuje”.
Ovaj događaj, iako nesreća, podseća na izazove održavanja vojne opreme u sukobu, posebno starije opreme, ali ne umanjuje ključnu ulogu ovih aviona u odbrani Ukrajine. Francuska podrška i dalje je ključna, a budući razvoj bi trebao uključiti pojačanu pažnju na tehničku sigurnost.