Pančevo: Počelo da radi Savetovalište za psihofizičku pripremu trudnica za porođaj

PANČEVO – Služba za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja Pančevo obaveštava sve zainteresovane trudnice da je ponovo počelo da radi Savetovalište za psihofizičku pripremu trudnica za porođaj.

Od 5. maja, Međunarodnog dana babica, u Domu zdravlja Pančevo ponovoi su počeli sa obukom i pripremom trudnica za porođaj. Vežbe i predavanja se održavaju u specijalno opremljenim prostorijama namenjenim psihofizičkoj pripremi trudnica, u suterenu Doma zdravlja Pančevo, u ulici Miloša Oberenovića 2-4.

Redovne časove psihofizičke pripreme moći će da pohađaju sve zainteresovane trudne žene, ali i njihovi partneri. Na vežbe se kreće od 26. nedelje trudnoće, uz prethodnu saglasnost izabranog ginekologa. Ukoliko se iz određenih razloga ne preporučuje da trudnica sa visokorizičnom trudnoćom radi vežbe, svakako je poželjno da čuje teorijski deo i nauči pravilno disanje.

„Glavni cilj pripreme trudnica za porođaj jeste psihička priprema koja je podjednako važna kao i fizička, a akcenat obuke je prevazilaženje straha od nepoznatog i priprema trudnica da u novu ulogu u svom životu zakorače spremne i nasmejane, uz uspešan i bezbedan porođaj.
Osim sticanja kondicije i jačanja mišića, ove pripreme su značajne jer se na njima čuje niz dragocenih saveta i dobijaju informacije o tome šta se događa u telu trudnice od začeća do porođaja, kao i šta da očekuje u toku porođaja, ali i nakon porođaja“, kaže spec.dr med. Mirela Matejić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu žena.

Trudnica od obučenih babica dobija bitne informacije u vezi sa prepoznavanjem početka porođaja. Uči se da prepozna kontrakcije i šta znači kada pukne vodenjak, da napravi razliku između bistre ili zelene plodove vode.

„Cilj nam je da svaka trudnica zna kako da reaguje ako je plodova voda zelena, da se ne uplaši kada vidi krvavo-sluzavi čep na svom vešu, šta da radi ako se pojavi krvarenje. Sa trudnicama se razgovara šta je sve neophodno da ponesu u porodilište, ali i kako da uspostave prvi kontakt sa bebom. Jako veliki akcenat se stavlja na vežbe disanja, upravljanje svojim telom tokom kontrakcija i vežbe napinjanja. U sklopu pripreme trudnice se uče da su bolovi za vreme porođaja jedini prirodni bolovi koji ne sigaliziraju da nešto nije u redu sa njenom telom, već naprotiv, oni ukazuju da je porođaj počeo, a njihovo učestalo javljanje i pojačavanje inteziteta znači da se grlić otvara i porođaj bliži kraju“, kaže spec.dr med. Mirela Matejić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu žena.

Trudne žene će na predavanjima i u razgovoru sa babicama čuti činjenicu da je porođaj prirodan proces koji predstavlja jednu od fizioloških funkcija organizma. Iako svesni da je strah od porođaja jedan od najvećih strahova u životu žene, timovi uključeni u psihofizičku pripremu će se truditi da se strah minimizira.

Zainteresovane trudnice trebalo bi da se jave svom izabranom ginekologu u Službi za zdravstvenu zaštitu žena gde se već formiraju spiskovi na osnovu kojih se prave grupe koje će biti uključene u Program psihofizičke pripreme.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.