Ovu poslasticu masovno jedu kod nas, ali ne znaju da im može naškoditi! Da li ste već probali ove kolače? (VIDEO)

Popularna poslastica koja se vekovima unazad pripremala u Japanu i Kini za novogodišnje praznike pod nazivom “mochi” stigla je i kod nas, a u poslednjih godinu dana dobila je svojih pet minuta među Srbima koji masovno isprobavaju ove kolače od pirinča, kako u restoranima, tako i na društvenim mrežama, ali ne znaju da mogu biti snrtonosni.

“Mochi” svoje specijalizovane radnje ima u našoj prestonici, dok u Novom Sadu to još nije slučaj, ipak, možete ih pronaći na Instagram platformi, gde ih možete i poručiti kod nekoliko malih proizvođača koji ih prave u svojim domovima pa ih dostavljaju na vaše adrese.

Cene ovog slatkog zadovoljstva variraju, pa ih tako u Novom Sadu prave Rusi kod kojih ih možete pronaći za oko 200 dinara za komad, dok u Beogradu za isto morate izdvojiti čak 400 dinara.

 

@nick.digiovanni Japanese Mochi #japan #mochi ♬ original sound – nick.digiovanni

Ove okruglaste loptice prave se od lepljivog pirinča koji se prvo kuva na pari, a zatim se gnječi, dok je unutrašnjost kolača punjena je raznim nadevima, od voćnih, kao što su malina, višnja, limun, pa sve do čokoladnih, čak ima i onih sa mačom, popularnim prahom zelenog čaja koji takođe potiče iz Japana. Takođe, interesantan je način na koji se pravi ova smesa, jer je poslastičari udaraju drvenim čekićima, ali i sopstvenim rukama, kao što možete videti u videu ispod.

Svetski mediji navode da ovaj kolač može biti opasan po život

Prema navodima svetskih medija širom Japana i Kine često su se dešavali smrtni ishodi prouzrokovani ovim kolačima. Kako se navodi, moči je veoma lepljiva masa, pa ukoliko ne budete oprezni može se desiti da vam komad zastane u grlu, što može prouzrokovati gušenje. Takođe, ne preporučuje se deci i starijim ljudima koji nisu vešti u njihovoj konzumaciji, jer moraju dugo da se zvaću.

U Japanu svake godine bude žrtava

Prema rečima japanskih medija, čak 90 odsto ljudi koji su završili u bolnici zbog gušenja tokom ovog kolača su stariji od 65 godina. Japanske vlasti svake godine upozoravaju svoje građane da paze kako jedu moči, ali svake godine bude žrtava. Ipak, uprkos upozorenjima, svake godine i dalje ima smrtnih slučajeva povezanih sa jelom. Na prelazu iz 2014. u 2015. broj žrtava dostigao je vrhunac na devet. U 2016. godini to je bilo jedno, dok su prošle godine umrle dve osobe. Svake godine, mnogo više završi u kritičnom stanju u bolnicama širom zemlje, piše BBC.

Da li ste već probali ove kolače i ako niste da li se plašite da ih isprobate nakon ovih saznanja?

 

Pročitajte još:

 

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.