Cake iskusnih domaćica koje garantuju da će vam sva jaja ostati cela-celcata, da ne bude posle da ste džaba farbali.
Radujemo se Uskrsu, najvećem hrišćanskom prazniku baš kao deca, koja mu se naviše raduju – a sve zbog farbanja jaja i tucanja jajima. A prva se, kao što već znamo, farbaju u crveno.
Mnogo se piše i priča o farbanju jaja, ima raznih saveta za bojenje i dekorisanje simbola, a neke osnovne stvari nije naodmet ponoviti i ove godine.
Pre svega jaja treba da pripremite za farbanje kako farba ne bi prodrla unutra a da se lepo oboje tako da ljuska ne bude oštećena, zato vredi poslušati iskusne domaćice.
1. Nabavite sveža jaja
Jaja manje pucaju u kuvanju ako ste ih nabavili sveža.
Ukoliko niste sigurni da li su jaja koja ste kupili sveža, možete lako da proverite – stavite jaja u činiju ili čašu punu vode, ona koja se podignu na površinu su stara i nisu za upotrebu. Ona koja potonu su sveža.
A treba da znate i ovo: jaja stara između sedam i deset dana idealna su za kuvanje jer se kasnije najlakše oljušte. To možete da znati tako što ćete pitati prodavca na pijaci li proveriti datum na ambalaži u prodavnici.2. Bela jaja imaju slabiju ljusku.
Druga važna stvar je čvrstina ljuske. Ona se određuje po boji. Bela jaja imaju tanju ljusku od tamnijih. Ako nameravate da ih farbate u lukovini, birajte tamnija.
Bela su bolja za svetlije boje, ali je rizik da puknu tokom kuvanja veći.
3.Jaja treba da poprime sobnu temperaturu
Pre farbanja jaja treba pripremiti za kuvanje.
Prvo, jaja ne smete da stavljate direktno iz frižidera na šporet. Izvadite jaja iz frižidera dva-tri sata pre farbanja.
Ako kuvate hladna jaja, velika je verovatnoća da će pući usled nagle promene temperature. Važno je da ih stavite u mlaku vodu, pa tek onda na šporet.4. Kuvajte ih u velikoj šerpi
Ne ubacujte mnogo jaja u šerpu, dovoljno je da ona prekriju dno, ne stavljajte jaja jedna preko drugih – neka između njih bud prostora da se ne bi međusobno sudarala kad voda provri.
Šerpa treba da je puna vode tokom celog kuvanja.
5. Kuvajte ih na srednjoj temperaturi 10-12 minuta
Kuvajte jaja na srednjoj, umerenoj temperaturi jer je tako manja verovatnoća da će popucati.
Jako ključanje pomera jaja, ona udaraju jedna o druga i o zidove šerpe i lakše se lome.
Kako voda tokom kuvanja isparava, vi je dolivajte, tako da šerpa uvek bude puna vode. Tik pred ključanje smanjite temperaturu i kuvajte ih 10 do 12 minuta.
6. Dodajte so u vodu
Posolite vodu u kojoj kuvate jaja. Na dva-tri litra vode stavite dve kašike soli.
Naše babe su su vodu u kojoj su kuvale jaja dodavale pola kašike soli na litar vode.
A zašto se to radi? Ako neko jaje pukne, belance neće iscureti, već se zgrušati i moći ćete da ga ukrasite.
Neke domaćice uz so dodaju i pola kašičice sirćeta, kako bi još više smanjile šansu za pucanje jaja.
7. Uzmite peškir i sodu bikarbonu
A možete da isprobate trik s peškirom i sodom bikarbonom.
Peškir postavite u veliku šerpu koju ste odredili za kuvanje, lagano poređajte jaja koja će zauzeti mesto među naborima. Napunite lonac vodom i dodajte četvrtinu kafene kašičice sode bikarbone. Preklopite peškir preko jaja. Uključite ringlu na srednju jačinu i čekajte da voda počne da vri, a onda još malo smanjite vatru i kuvajte tako na tihoj vatri sve dok jaja ne budu gotova.
Pročitajte još:
Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.