Dodaci ishrani i suplementi postali su nezaobilazan deo savremenog načina života, jer omogućavaju dopunu hranljivih materija koje često nedostaju u svakodnevnoj ishrani. Pravilno odabrani suplementi mogu da pomognu u jačanju imuniteta, očuvanju zdravlja i povećanju energije, posebno kod ljudi sa specifičnim nutritivnim potrebama. Ipak, njihova upotreba zahteva pažnju, jer nisu svi sastojci bezopasni za sve korisnike.
Beta karoten i vitamin E acetat, na primer, popularni sastojci u mnogim suplementima, mogu predstavljati rizik, posebno za osobe koje koriste elektronske cigarete. Istraživanja ukazuju da kombinacija ovih supstanci sa vejpovanjem može negativno uticati na respiratorno zdravlje.
Problemi sa plućima mogu značajno da utiču na zdravlje i kvalitet života, pa je zato važno obratiti pažnju na ono što unosimo u organizam.
Dok neki suplementi obećavaju koristi za respiratorni sistem, drugi mogu nenamerno da pogoršaju stanje pluća. Određeni dodaci, posebno u visokim dozama, mogu da iritiraju disajne puteve ili da negativno deluju u kombinaciji sa lekovima za plućne bolesti.
Dr Majkl Leji upozorava na ova dva dodatka ishrani koje treba izbegavati zbog mogućeg negativnog uticaja na pluća.
Vitamin E acetat
Vitamin E acetat (alfa-tokoferol acetat), prisutan u e-cigaretama i nekim suplementima, povezuje se sa plućnim problemima, najviše zbog povezanosti sa respiratornim tegobama kada se inhalira.
Iako je vitamin E neophodan za zdravlje i deluje kao antioksidans, vitamin E acetat je sintetički oblik koji se često koristi u proizvodima za vejping i određenim prehrambenim dodacima za zdravlje kože, multivitaminskim kompleksima, suplementima za negu kose i noktiju.
„Kada se vitamin E koristi u obliku acetata, najčešće u proizvodima za elektronske cigarete ili suplementima, može imati ozbiljne posledice po zdravlje pluća. Inhalacija ove materije može da uzrokuje bolest poznatu kao „evali” (povreda pluća povezana sa korištenjem e-cigareta ili proizvoda za vejping)”, objašnjava dr Leji za SheFinds.
On, takođe, ističe da vitamin E acetat uzrokuje upalu i oticanje pluća, a u nekim slučajevima može da dovede i do trajnog oštećenja disajnog sistema ili čak smrti.
Dugotrajno pušenje dodatno narušava normalno funkcionisanje pluća, smanjujući njihovu sposobnost da efikasno snabdevaju krv kiseonikom.
Beta-karoten
Beta-karoten, odnosno provitamin A, ima antioksidativna svojstva, ali može imati štetna dejstva kada se uzima u visokim dozama, naročito kod pušača i osoba izloženih azbestu.
„Istraživanja su pokazala da visoke doze beta-karotena povećavaju rizik od plućnih bolesti i raka”, upozorava dr Leji, i dodaje da visok unos beta-karotena kod pušača može da pojača oksidativni stres uzrokovan dimom cigareta i da poveća rizik od raka pluća.
Dr Leji zbog toga preporučuje izbegavanje suplemenata ili ulja koji sadrže vitamin E acetat i visoke doze beta- karotena. Umesto toga, on savetuje konzumiranje namirnica bogatih prirodnim vitaminom E, poput orašastih plodova, semenki i zelenog povrća.
Doktor naglašava da je najbolje izbegavati suplemente bota-karotena, posebno ako ste pušači:
„Umesto toga, jedite prirodne izvore vitamina A, poput šargarepe, batata i spanaća, koji ne predstavljaju rizik po zdravlje pluća”.