Ovaj grad u Srbiji nosi titulu prestonice VTO

NOVI SAD – Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO) objavio je listu državnih i privatnih klinika za vantelesnu oplodnju (VTO) gde će se taj postupak vršiti o trošku države a od ukupno šest državnih i 13 privatnih na tom spisku našle su se čak četiri klinike je iz Novog Sada (Ginekološko akušerska klinika Kliničkog centra Vojvodine i tri privatne klinike).

Novi Sad odavno slovi za najuspešniji centar VTO što potvrđuje jedna od najboljih lekarki iz te branše u Srbiji dr Zorica Crnogorac koja ističe da je naša zemlja jedna od retkih država u svetu koja finansira neograničeni broj pokušaja za prvo dete, kao i VTO za drugo dete i iz zamrznutog materijala.

– Država uvodi novine i proširuje prava za vantelesnu oplodnju, a jedna od najvećih je ta što će i parovi kod kojih muški partner nema spermatozoide, zbog nekog oboljenja, sada imati pravo da o trošku države idu na vantelesnu oplodnju. Novina je i to da parovi i koji su prirodno dobili prvo dete, drugo mogu da dobiju o trošku država, kao i neograničen broj pokušaja za prvo dete iz zamrznutog materijala. Ovo je veoma značajna podrška i možda podsticaj da mladi ljudi počnu na vreme da razmišljaju o zamrzavanju svog biološkog materijala, te i muškarci da imaju naviku jednom godišnje odu kod izabranog urologa i provere svoje reproduktivne organe i spermatogram kao što to čine njihove partnerke – savetuje dr Crnogorac.

Foto: Z. Č./RINGIER

Pomerena starosna granica za žene

Podsetimo, RFZO od 2006. godine finansira vantelesnu oplodnju u državnim i privatnim klinikama. Nekoliko puta je menjana i zakonska regulativa, a starosna granica za žene je pomerena prvo sa 38 na 40, zatim na 42, a od 2020. na 43 godine.

– S proširenjem uslova očekujemo još trudnoća, rođenih mališana i novih parova koji će moći da put roditeljstva krenu uz finansijsku podršku države i stručnu pomoć naših najboljih lekara koji slove za vodeće stručnjake u regionu pa i u svetu – ističe dr Crnogorac.

Foto: Z. Č./RINGIER

Muški sterilitet u porastu

Ona upozorava da je muški sterilitet u porastu u svetu i kod nas, te naglašava da je odluka održave da finanisira VTO parovima sa ovim problemom dobra odluka.

– Broj muškaraca u Srbiji koji imaju problem sa plodnošću izjednačio se sa brojem žena po 40 odsto a u 10 odsto slučajeva sterilitet pogađa oba partnera. Najčešći su to problemi sa brojem spermatozoida, sa njihovom pokretljivošću i morfologijom. Primećujemo povećan broj sve mlađih muškaraca koji se javljaju sa složenim problemima azospermije koja znači potpuno odsustvo spermatozoida u ejakulatu – navodi naša sagovornica.

Foto: R. GETEL/RAS SRBIJA

Od ove godine neograničen broj pokušaja VTO

Prema njenim rečima, jedan od preduslova za ovaj vid finansiranja vantelesne oplodnje je već zamrznut biološki materijal što parovi mogu da urade o trošku RFZO sa rokom čuvanja do pet godina.

– Od ove godine imaće i neograničen broj pokušaja VTO iz zamrznutih embriona za prvo dete na teret redovnog zdravstvenog osiguranja. Do sada su za prvo dete mogli da imaju o trošku države tri pokušaja iz zamrznutog materijala. Prednost trudnoće iz zamrznutog materijala je to što žena ne mora da prolazi ceo postupak od početka. Značajno se racionalizuju i troškovi procedure VTO. Veoma je važno i to što je usvojena inicijativa da i parovi koji su prirodnim putem dobili prvo dete sada drugo mogu da dobiju o trošku države. Reč je o sekuntarnom sterilitetu. Imamo ne tako mali broj parova kod kojih nakon prve, potpuno uredne i lako ostvarene trudnoće, sledi dugi niz pokušaja i teško ostvarivanje druge trudnoće. Čak 11 odsto žena u Srbiji koje su rodile jedno dete imaju problem da ponovno zatrudne – navodi dr Crnogorac.

Novi Sad rekorder i po broju rođenih blizanaca i trojki

Novi Sad iz godine u godinu postavlja i rekorde po broju rođenih blizanaca i trojki a kako objašnjava dr Stevan Milatović, supspecijalista fertiliteta i steriliteta u novosadskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo, analizom trenda u poslednjih nekoliko godina predikcije su da će i narednih godina biti obarani ti lepi rekordi.

Napredak VTO najviše je zaslužan za porast broja višeplodnih trudnoća a taj napredak zasnovan je na kontinuiranom radu i primeni najnovijih naučnih dostignuća, ali i na podizanju svesti o problemu steriliteta i veće dostupnosti VTO, koju sada finansiraju RFZO, pokrajina, ali i brojne lokalne samouprave.

Foto: OLIVER BUNIĆ/RAS SRBIJA

– Klinički centar Vojvodine ima tradiciju VTO dugu tri decenije i po uspehu i finalnom efektu – broju dece, Novi Sad je postao nezvanična prestonica lečenja steriliteta. Naravno, KCV je tu kao krovna ustanova i jedan od najvažnijih motora u postupku VTO sa najviše kapaciteta a koji je iznedrio brojne stručnjake zaposlene i u privatnim klinikama koje Novom Sadu svakako povećavaju prosek uspeha – priča nam dr Milatović.

Prema njegovim rečima, iza svake uspešne VTO stoji multidisciplinarni tim sa vrhunskim stručnjacima iz oblasti neonatologije, pedijatrije, perinatologije i drugih specijalnosti koji se svi zajedno upuštaju u borbu da budući roditelji savladaju neplodnost.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.