Ova vrsta drvenaste biljke poreklom je iz Australije, ali raste i u drugim toplim terenima u kojima su najčešće močvare.
Korenje ove biljke koja može da bude i u obliku žbunja razvija se u širinu i upija veliku količinu vlage što doprinosi isušivanju vlažnih predela. Neke vrste eukaliptusa rastu izuzetno brzo, a u obimu stabla dostižu čak i 30 metara pri dnu.
Osim za isušivanje močvara, eukaliptus služi čoveku i u medicini, jer se od njegovog lista dobija eterično ulje, dok je koren ovog drveta bogat taninom.
Pročitajte još:
Magnolija je biljka dinosaur, a da li znate ko je kiseli i koristi za jelo (FOTO)
Istorija magnolije počinje u dalekoj prošlosti, još pre postojanja pčela! U Severnoj Americi, Evropi i Aziji pronađeni su fosili magnolija stari oko 95 miliona godina. S obzirom na to da su magnolije postojale pre pojave pčela, za njihovo oprašivanje su zaduženi tvrdokrilni insekti. Iako deluju nežno, latice magnolije su zapravo veoma čvrste, presvučene voskom koji ih štiti od oštećenja prilikom oprašivanja. Naziv magnolija prvi put je upotrebio francuski botaničar Šarl Plumije, da opiše cvetno drvo sa ostrva Martinik. Ovaj naziv je izabrao u čast svog kolege Pjera Manjola, profesora botanike i direktora Kraljevske botaničke bašte u Monpeljeu. U Evropu je […]
Opširnije