Otvorena četiri čitalačka kutka u Domovima zdravlja Novi Sad

NOVI SAD – Kutak za čitanje oplemenio je prostorije domova zdravlja “Novi Sad” u objektima na Limanu, Rumenačkoj i Ulici Vase Stajića, a sada je, u objektu na Klisi predstavljen četvrti takav opremljen prostor, koji krasi deo pedijatrije.

Tom prilikom je državna sekretarka u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Ana Marija Viček rekla da je otvaranje čitalačkog kutka treća komponenta projekta “Inkluzivno predškolsko vaspitanje i obrazovanje”, koje to Ministarstvo sprovodi od 2016. godine, uz podršku Svetske banke.

– Radimo na povezivanju raznih resora, od socijale i zdravstva preko prosvete, uz uključivanje nevladinih organizacija, kako bi se omogućilo predškolsko vaspitanje i obrazovanje dece iz marginalizovanih grupa, ali i osvešćivanje roditelja o važnosti obrazovanja – kaže Viček. – Važno je istaći da je podrška roditeljima takođe značajna i to ne samo kod marginalizovanih grupa, već generalno jer živimo u vreme digitalizacije i interneta, a vrednost knjige, važnost razgovora i provođenja vremena sa decom su temelji razvoja zdravog društva.

Druga komponenta projekta donosi reforme “Kurikuluma”, najavila je državna sekretarka Ana Marija Viček, objasnivši da su doneseni novi programi predškolskog vaspitanja i obrazovanja, što je osnova daljeg razvoja i obrazovanja sistema prosvete.

Načelnica Gradske uprave za socijalnu i dečju zaštitu dr Lidija Tomaš kazala je da su oni nosioci projekta i dobili su 4,3 miliona dinara za njegovu celokupnu realizaciju.

– Cilj je unapređenje kompetencija, pružanje usluga i dodatne podrške roditeljima i deci iz osetljivih kategorija, najviše putem terenskog rada – naglasila je Tomaš. – Tako su Centar za socijalni rad i Centar za proizvodnju znanja i veština kao naši partneri u realizaciji dali podršku za oko 300 porodica na terenu i obuhvaćeno je oko 450 mališana. Dodatnu podršku za decu iz osetljivih grupa dobilo je oko 152 dece putem različitih programa i usluga ŠOSO “Milan Petrović”, koji su takođe saradnici.

Osim pomenutih, partneri u realizaciji projekta su Dom zdravlja “Novi Sad” i PU “Radosno detinjstvo”, a Tomaš ističe da samo zajednički koordiniranom akcijom pružaju jednake mogućnosti za sve kategorije naših sugrađana.

– Otvaranjem čitalačkog kutka u objektima Doma zdravlja “Novi Sad” stvara se mogućnost ostvarivanja jednakih prava za učenje, bez obzira na pripadnost osetljivim društvenim grupama – poručila je načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece Doma zdravlja “Novi Sad” dr Vesna Vuleković. – U ovom prostoru će se neka deca iz ovih grupa prvi put susresti sa knjigom, te ćemo im tako dati šansu da osete značaj čitanja i listanja slikovnica i knjiga, dok se sa druge strane daje prilika zdravstvenim radnicima da posmatraju odnos deteta i roditelja. Osim uticaja na samu populaciju, projekti uveliko utiču na sticanje novih znanja samih zdravstvenih stručnjaka u domovima zdravlja, jer se i mi senzibilišemo da prepoznamo značaj, ne samo potreba deteta što obično radimo, već i potreba roditelja, u smislu jačanja i razvijanja partnerskog odnosa i učestvovanja u razvoju i rastu dece.

Marija je mama dvoipogodišnjeg mališana i jednoipogodišnje devojčice i kaže da joj mnogo znači što u blizini ima Dom zdravlja u koji može da dovede decu kada su bolesna, a sad je još bolje što su dobili i kutak za čitanje. Deca će biti mirnija i neće trčati po hodnicima, već će listati knjižice i imati zanimaciju dok čekaju kod doktora.

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.