Otvoren eko poligon – snaga Karlovačkog dunavca

SREMSKI KARLOVCI – Eko poligon na Karlovačkom dunavcu i njegovo postavljanje u SRP “Koviljsko-petrovaradinski rit”, deo je projekta “Sačuvajmo zaštićeno” koji je Pokret gorana Vojvodine realizovao od jula, a on će trajati do kraja novembra i služiti svim posetiocima da u njemu uživaju.

– Ovaj projekat finansira Evropska unija preko UNDP-a, a u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom, uz dodatna finansijska sredstva koja su obezbedile vlade Švedske, Švajcarske i Srbije. Cilj nam je da zapravo zaštitimo taj dunavac od propadanja tako što sprečavamo širenje invazivnih vrsta i tako što ćemo unapređenjem njegove eko-turističke ponude pozvati što više ljudi da dođu i uživaju na dunavcu na kreativan način – rekla je Dušica Milenković, koordinatorka ovog projekta i dodala da je ove godine otklonjen veliki broj stabala i granja koji su bili izvaljeni tokom oluja koje su se dogodile u julu ove godine.

-Svih ovih dana smo intenzivno radili na uređenju ovog prostora – uklanjali smo otpad, grane i stabla koja su izvaljena tokom snažnih olujnih vetrova, kosili smo ovaj prostor i uklanjali invazivne vrste biljaka na ovom lokalitetu u saradnji i uz veliku pomoć volontera iz Sremskih Karlovaca, mladih sa područja Vojvodine koji su učestvovali na omladinskom kampu i mladih skautkinja iz Velike Britanije koje su deo svog raspusta posvetile pomaganju da se uredi i unapredi ovo područje. Veliku pomoć pružio nam je upravljač područja SRP „Koviljsko-petrovardinski rit” JP „Vojvodinašume” i JKP „Belilo” iz SK sa kojima imamo tradicionalno dobru saradnju – rekla je Dušica.

Naša sagovornica takođe je istakla da su istraživači sa PMF-a nastavili da prate stanje biljaka, životinja i staništa na Dunavcu, a njihovi rezultati biće priloženi kao deo ovog projekta. Dakle, šta monitoring pokazuje i koliko su staništa očuvana odnosno narušena tokom ovog perioda.

– Otvaranje poligona obeležili smo 28. oktobra, a želeli smo da ga obogatimo i nekim pratećim sadržajima koji će zadržati turiste. Stoga smo u saradnji sa sportskim udruženjima osmislili koje sprave ćemo praviti. Deset sprava napravili smo od drveća koje je stradalo tokom nepogoda, a samim tim štetu preokrenuli u našu korist i napravili nešto što će služiti. One su poređane tako da mogu da posluže za trenin sportistima, ali i rekreativcima. Svaku spravu prati i mala drvena tabla sa objašnjenjima o načinu vežbanja i crtežima Ivane Dragin, naše dugogodišnje saradnice – istakla je Milenkovićeva.

Pročitajte još:

 Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.