U prirodi su česte promene i u Gabonu je tako zabeležena jedna neobična mutacija i to krokodila. Naime, u pećinama je otkriven patuljasti krokodil narandžaste kože za koju se veruje da je promenila boju od plivanja u mulju. Nejasno je koliko se sama promena dešava, ali genetska istraživanja pokazuju da se možda pretvaraju u novu vrstu.
Ova vrsta krokodila živi u potpunom mraku, uživaju u ishrani slepim miševima i plivaju u tečnom blatu. Naučnici, prenosi Live Science, još ne znaju kolika je njihova populacija ili kada su usvojili ovaj podzemni način života, ali postoji pretpostavka da to traje hiljadama godina – a naučnici kažu da su možda čak u procesu evolucije u novu vrstu.
Krokodili koji žive u pećinama prvi put su proučavani tek 2010. godine, a studija iz 2016. koja ih je upoređivala sa njihovim rođacima koji žive u šumi pokazala je brojne razlike među njima. Njihova ishrana je veoma različita, pri čemu se pećinski krokodi hrane isključivo cvrčcima i slepim miševima. Otkrili su da su pećinski krokodili generalno u boljem stanju od onih koji žive u šumi, za šta tim kaže da je verovatno zbog obilja dostupnog plena i nedostatka predatora. Istraživači su primetili i da pećinski krokodili polažu jaja na ušću pećina, a da mladunci borave u tami.
Metju Širli, biolog za zaštitu prirode sa Međunarodnog univerziteta Floride naveo je da je genetska analiza krokodila sugeriše da narandžasti pećinski krokodili možda mutiraju jer je haplotip (grupa varijanti DNK nasleđenih od roditelja) pronađena u pećini krokodila nije bilo u šumama krokodila.
Ova genetska promena je dokaz da pećinski krokodili evoluiraju u novu vrstu. „Kao rezultat te izolacije i činjenice da mali broj pojedinaca ulazi ili izlazi, oni su u procesu postajanja nove vrste”, rekla je Širli.
„Krokodili u pećinama Abanda ističu se kao izolovana genetska grupa”, rekao je za Gardijan koautor studije Ričard Oslisli, istraživač na francuskom Institutu za istraživanje za razvoj.