logo transparend vojvodina uzivo

Otkriven razlog zbog kojeg trudnice i nove majke imaju smanjen nivo samokontrole

Smanjenje sive mase traje šest godina nakon porođaja

Trudnoća i porođaj menjaju mozak osobe – on izgleda drugačije u zavisnosti od toga da li se ispituje tokom trudnoće ili posle porođaja, pokazalo je nedavno istraživanje.

Istraživanje je razotkrilo misterije u dugo ignorisanom polju neuroloških promena kod majki. Studija, objavljena u januaru u časopisu „Nature Neuroscience“, pratila je više od 100 novopečenih majki od kraja njihove trudnoće do u proseku oko tri nedelje nakon što su rodile. Takođe je uzeto u obzir da li su imale vaginalni porođaj ili carski rez.

Veliki deo naučne literature o trudnoći i postporođajnoj neuronauci star je skoro deceniju. Studija iz 2016. pokazala je da se siva materija u mozgu smanjila kod žena nakon što su prvi put rodile, a smanjenje je trajalo najmanje šest godina posle trudnoće, a to je potvrdilo i ovogodišnje istraživanje.

Siva masa obuhvata regione mozga koji su uključeni u kontroli mišića, senzornoj percepciji kao što su vid i sluh, memoriji, emocijima, govoru, odlučivanju i samokontroli. Dok 20 odsto ukupne telesne potrošnje količine kiseonika odlazi u mozak, 95 odsto toga troši se upravo u sivoj materiji.

Prethodne studije su uglavnom posmatrale promene u određenim oblastima mozga uključenim u kolo koje se zove „mreža podrazumevanog režima“. Ova mreža se aktivira kada nečiji um luta ili kada ne radi određeni zadatak, ali istraživači su takođe otkrili da je ključna za samorefleksiju i za stvaranje „unutrašnjeg narativa“, koji je centralni za izgradnju „osećaja sebe“ i načina na koji komuniciramo sa drugima.

Nekoliko studija povezalo je ovu aktivaciju mreže sa sposobnošću ljudi da saosećaju sa drugima, a istraživači veruju da promene koje se dešavaju tokom trudnoće ili porođaja mogu pomoći roditeljima da saosećaju sa svojom bebom.

Istraživači takođe smatraju da neke promene u mozgu kroz koje prolaze trudnice pomažu u pripremi za sam porođaj – povećanje tolerancije na bol, na primer.

Istraživači veruju da su promene koje se dešavaju majkama tokom trudnoće i posle rođenja slične onima koje utiču na tinejdžere. Tinejdžeri takođe doživljavaju smanjenje sive materije jer mnoge moždane veze, ili sinapse, nestaju tokom te faze u procesu poznatom kao „sinaptičko orezivanje“.

Postoji još nešto što je zajedničko trudnicama i tinejdžerima: ogromne hormonalne promene. Istraživači pretpostavljaju da je hormonski tobogan koji dolazi sa rađanjem odgovoran za ove promene u mozgu.

Nova studija je takođe otkrila da je ženama koje su imale vaginalni porođaj ili počele da rađaju a onda završile na hitnom carskom rezu, trebalo duže da se „oporave“ od opadanja sive mase nego ženama koje su imale zakazani carski rez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pročitajte još:

Tagovi:

0 Komentari
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.