Otkrijte čari Vojvodine: Preporučujemo vam pet autentičnih mesta (prvi deo)

Vojvodinu krase mnogobrojne znamenitosti i nestvarna mesta kakvih, po mišljenju njenih žitelja, nema nijedna druga zemlja. Elegantni gradovi i ušuškana sela u Vojvodini, mogu da se pohvale bogatom istorijom, jedinstvenom prirodom, raznolikom kulturom i ukusnom kuhinjom.

Iako je teško izdvojiti samo nekoliko autentičnih mesta u Vojvodini, u nastavku teksta predstavićemo vam neke od najlepših i najznačajnijih:

Subotička Sinagoga

Foto: subotickasinagoga.rs

Subotička sinagoga, poznata i kao Velika sinagoga, sagrađena je 1902. godine i predstavlja drugu najveću Sinagogu u Evropi.

Tokom Drugog svetskog rata, sinagoga je pretrpela veliku štetu, ali je obnovljena i danas sija stari sjajem. Ovo svetilište predstavlja vraćanje tradiciji, korenima i uspomenu na žrtve subotičkih Jevreja koji su izgubili živote u holokaustu. Prilikom rekonstrukcije unutrašnjosti, na obnovljene klupe vraćena su njihova imena, na mestima koja su im tada pripadala, a na koja se najveći broj njih nije vratio iz koncentracionih logora u koje su odvedeni 1944. godine. Njena restauracija finansirana je od strane Vlade Mađarske, dok je donacije iznosila više od dva miliona evra.

Ova izuzetna građevina se izdvaja od ostalih Evropskih sinagoga po organizacija prostora i spada među sinagoge vizantijskog tipa crkvi. Prema tome, krunisana je velikom vizantijskom centralnom kupolom, kojoj se sačetiri ugla pridružuju „sahat kule” sa manjim ugaonim kupolama koje su pokrivene emajliranim crepovima.

Danas ona služi kao turistička destinacija, sa stalnim izložbama i drugim kulturnim dešavanjima. Pored toga, članovi subotičke jevrejske zajednice će je prilikom većih verskih praznika i komemoracija koristiti kao sinagogu, kad god im bude zatrebala.

Bačka tvrđava

Foto: Wikimedia.Commons/Ванилица

Najbolje očuvano srednjevekovno utvrđenje u Vojvodini nalazi se upravo na teritoriji opštine Bač. Tvrđava Bač podignuta u 14. veku značajan je spomenik širenja granica kraljevstva Roberta Anžujskog, a danas predstavlja jedinstven lokalitet koji svedoči o kontinuitetu života i urbanog razvoja Podunavlja.

Tokom svoje istorije, Bačka tvrđava je više puta pretrpela razaranja i obnove, a njen izgled i struktura su se menjali pod uticajem različitih vladara.

Ovo srednjovekovno utvrđenje je 1948. godine zvanično dobilo status spomenika kulture. Danas je donžon kula u potpunosti rekonstruisana, i dostupna za posete turistima, kojima se pruža mogućnost da vide autentični krajolik srednjevekovnog utvrđenja, naglašen estetikom ruševina koje svedoče o protoku vremena na ovim prostorima.

Muzej Mihajla Pupina

Foto: Vojvodina uživo

Muzej posvećen liku i delu Mihajla Pupina smešten je u zgradi stare škole, podignute 1843. godine. Muzejsku postavku izradio je Muzej Vojvodijne iz Novog Sada 1979. godine i od tada se nije menjala. Ona se sastoji od: rodne kuće Mihajla Pupina, zgrade stare škole, zgrade Narodnog doma Mihajla Pupina koja predstavlja njegovu zadužbinu i zgrade doma kulture, u kojoj postoji stalna postavka.

Muzej krase predmeti, dokumenta, fotografije i druga svedočanstva iz života ovog velikog naučnika.

Foto: Vojvodina uživo

Posetom muzeja svi zainteresovani će zagarantovano naučiti više o životu i radu Mihajla Pupina, njegovim inovacijama i njegovom značaju u svetu nauke. Pored toga, muzej predstavlja jedinstveno mesto za one koji žele bolje da se upoznaju sa istorijskim kontekstom u kojem je Pupin živeo i stvarao.

Muzej Vojvodine u Novom Sadu

U srcu Novog Sada u impozantnoj zgradi koja datira iz 19.veka, smešten je Muzej Vojvodine. Unutar muzeja se mogu obići različite galerije i prostorije koje prikazuju različite aspekte prošlosti i nasleđa Vojvodine.

Muzej pruža uvid u tradiciju, običaje i život ljudi u Vojvodini kroz vekove.

Mnogobrojni predmeti unutar muzeja, poput narodnih nošnji, alata, umetničkih predmeta, muzičkh instrumenta i drugih artefakata prikazuju kulturnu raznolikost i njen razvoj kroz vreme.

Pored toga, Muzej Vojvodine takođe ima umetničku zbirku koja sadrži dela umetnika iz Vojvodine, kao i gostujuće izložbe koje predstavljaju različite umetničke stilove i pravce.

Svi posetioci muzeja imaju jedinstvenu priliku da se bolje upoznaju sa istorijom, kulturom i nasleđem Vojvodine. Osim stalnih postavki, muzej često organizuje i razne događaje, predavanja i radionice kako bi obogatio posetu i pružio dodatno edukativno iskustvo svim zainteresovanima.

 Gradski muzej Sombor

gradski-muzej-sombor
Foto. 025info.rs

Gradski muzej u Somboru osnovan je 1887. godine i svojom delatnošću pokriva opštine Sombor, Apatin, Odžaci, Kula i Bač. Danas muzej raspolaže sa više od 40.000 eksponata razvrstanih u pet kategorija: arheološka, numizmatička, istorijska, etnološka i umetnička zbirka.

U muzeju se godinama organizuju privremene izložbe, predavanja, radionice i druge kulturne događaje. Njegovo postojanje čuva kulturno nasleđe, edukuje posetioce i doprinosi razumevanju i promociji lokalne kulture i istorije.

Bilo da ste ljubitelj arheologije, umetnosti ili istorije, muzej će vam pružiti zanimljiv uvid u kulturno nasleđe grada Sombora, ali i okoline.

Bez obzira da li ste zaljubljenik u istoriju, prirodu, kulturu ili gastronomiju, Vojvodina će vas očarati svojom jedinstvenom kombinacijom znamenitosti koje čine njen neprocenjivi kulturni i prirodni identitet.

Pročitajte još:

Preuzmite našu Android aplikaciju sa Google Play Store.

Tagovi:

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.