“Osteoporoza – i sprečiti i lečiti”: Održano predavanje u Domu zdravlja u Staroj Pazovi

STARA PAZOVA – Povdom Svetskog dana borbe protiv osteoporoze koji se obeležava 20. oktobra u Domu zdravlja “Dr Jovan Jovanović Zmaj” danas je održano predavanje na temu “Osteoporoza – i sprečiti i lečiti”, koje je imalo za cilj podizanje svesti o ovoj bolesti, njenim uzrocima, simptomima i načinima prevencije i lečenja.

Predavanje su održale Zorica Vudragović, strukovni fizioterapeut i specijalista opšte medicine dr Zorica Beara.

“Veliki broj naših sugrađana ima problem sa smanjenjem koštane mase, da bi koštana masa i gustina bila adekvatna potrebno je još u mladosti da se povede računa o fizičkoj aktivnosti. Genetika je ta koja utiče dosta i na nju ne možemo da utičemo, ali zato na spoljne faktore kao što su pravilna ishrana, fizička aktivnost, izlaganje sunčevoj svetlosti, boravak na otvorenom može da nam pomogne. Mnoge autoimune bolesti, upotreba nekih lekova takođe utiče na stvaranje osteoporoze. Od ove bolesti obolevaju i muškarci i žene, a posebno žene preko 50 godina života. Fizioterapeut pomaže tako što podiže svest kod pacijenata o zdravom načinu života, usvajanju zdravih navika, koje fizičke aktivnosti su neophodne za sprečavanje ove bolesti. A vežbe koje se koriste su vežbe za jačanje leđnih, vratnih i trbušnih mišića, uglavnom su to vežbe za jačanje celokupnog organizma i to za koordinaciju, ravnotežu i ojačavanje mišića koji se nalaze oko kostiju”, izjavila je Zorica Vudragović, strukovni fizioterapeuz.

Osteoporoza se naziva još i “Tihi kradljivac kostiju”.U Srbiji od ove bolesti boluje između 400 000 i 600 000 ljudi, 30% slučajeva se dijagnostikuje,a samo 20% leči.

“Osteoporoza je sistemska bolest koštanog tkiva koja se manifestuje sa smanjenjem koštane mase. Takve kosti su slabije i ne mogu da izdrže sve što treba normalna kost da izdrži, a ono što želimo lečenjem da sprečimo je osteoporotička fraktura kosti. Simptomi su nespecifični i ne ukazuju nam da postoji ova bolest, najčešće su to bolovi u kostima, deformiteti kičme, smanjenje visine… Često nismo svesni da li pripadamo rizičnoj grupi ili ne, iz tog razloga bitno je da se na vreme informišemo i da na vreme uradimo dijagnostiku kako bi proverili da li postoji osteoporoza ili ne” rekla je specijalista opšte medicine dr Ksenija Beara.

Postoje mnogi načini rane dijagnostike osteoporoze. Rentgenski snimci mogu otkriti već prisutne prelome, ali najbolja metoda za precizno merenje gustine kostiju i rano otkrivanje osteoporoze je DEXA skeniranje. Ovaj pregled omogućava pravovremeno prepozavanje bolesti i preduzimanje odgovarajućih mera lečenja.

Tagovi:

0 Komentari
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Vidi sve komentare

Pročitajte još:

Претрага
Close this search box.